Windows 11 pro mě není, nemám kompatibilní HW

Operační systém Windows 11 by měl oficiálně vyjít ještě v letošním roce 2021, avšak ne na každém počítači či notebooku bude fungovat. Před jeho pořízením doporučuji zkontrolovat si HW kompatibilitu. Já mám podle všeho smůlu, asi si budu muset pořídit něco novějšího.

Kontrolujeme připravenost

Jestli je vaše železo připravené pro operační systém Windows 11, můžete zkusit některý z dostupných nástrojů. Já zvolil jednoduchý a přehledný WhyNotWin11 (překlad PročNeWin11), který mi sdělil vše podstatné. Moje PC není pro Windows 11 vhodné.

Výsledky testu kompatibility s Windows 11

V patičce je sice napsáno přesně, že mám procesor Intel Core i7-3770, ale kompatibilní není. Jeho prodej začal už v roce 2012 a i když má stále dostatek výkonu na veškeré multimediální činnosti, podporuje pouze TPM 1.2. Windows 11 vyžadují TPM verze 2.0, které 3. generace procesorů Intel neumí. Ani na stránkách výrobce systému (DELL) jsem update nenalezl.

Se systémem Windows 11 budu měnit HW

Podle dostupných informací to vypadá, že Windows 10 budou plně podporována pro spotřebitelský segment do roku 2025. Pokud budu chtít mít neustále plně up-to-date operační systém, měl bych se do té doby rozhodnout, co udělat. Možností je několik:

  • Microsoft sníží podmínky TPM 2.0,
  • vydá se firmware s TPM 2.0,
  • pořídím nové PC.

Vzhledem ke stáří současného hardware se asi nejvíce přikláním ke změně sestavy. Myslím si, že už na to má nárok. Ale pokud bude stále bez problémů fungovat, jako do teď, nerad se s ní budu loučit.

A co vy? Jak kompatibilní je váš hardware?

Napsat komentář