Jak jsem nainstaloval Windows 11 na nekompatibilní PC (bez TPM)

Datum poslední úpravy:

Štítky: Windows 11

K instalaci Windows 11 na starší a oficiálně nepodporované PC nepotřebuju zasahovat do registrů nebo dokupovat jakékoliv vybavení. Stačí mi k tomu jeden USB flash disk a Rufus té správné verze. Postup je velice jednoduchý a v českém jazyce. Řešení, které se mi opravdu zamlouvá.

Omezení Windows 11 = TPM čip

Windows 11 pro veřejnost oficiálně vyšel 5. října 2021 jakožto pokračovatel operačního systému Windows 10. Kromě vylepšeného designu a mírného přepracování funkcí s sebou přišel s nutnou podmínkou na HW vybavení počítače, konkrétně na bezpečnostní čip TPM 2.0.

Jelikož se jedná o hardwarovou záležitost základní desky, nedá se nijak doprogramovat nebo emulovat. Že by tedy měly starší a repasované počítače smůlu?

Pomohl mi program Rufus

Když jsem prohledal internet, jak bych toto omezení obešel, našel jsem spoustu rad, že musím editovat registry. Přiznám se, že do toho se mi zrovna nechtělo, tak jsem hledal dál.

Nakonec jsem narazil na jednoduchý program Rufus, který umí vytvářet bootovací USB disky operačních systémů Linux, Windows atd. Rufus 3.18 má při načtení instalačního ISO souboru a vložení USB disku možnost vytvořit instalační USB médium, které nebude vyžadovat TPM a Secure Boot (volba no TPM / no Secure Boot).

Nemusel jsem tedy nikde nic upravovat, jen použít flash disk o velikosti alespoň 8 GB. Během několika minut jsem měl instalační médium, díky kterému jsem mohl aktualizovat/reinstalovat jakékoliv starší PC nebo notebook na Windows 11. Bez jakýchkoliv problémů nebo upozornění ohledně bezpečnosti. Dokonce ani s ovladači jsem neměl sebemenší problém, vše funguje naprosto bez problémů.

Pozor na verzi Rufus

Jiné verze Rufus mi nefungovaly, jak starší, tak novější. Nemají možnost vytvoření instalačního média v režimu no TPM / no Secure Boot.

Nechci vyloučit všechny verze nebo jiné programy, ale tohle je moje snadné řešení instalace Windows 11.

Rufus 3.18 ke stažení

1 komentář u „Jak jsem nainstaloval Windows 11 na nekompatibilní PC (bez TPM)“

Napsat komentář