Jak jsem nainstaloval Windows 11 na nekompatibilní PC (bez TPM)

Datum poslední úpravy:

Štítky: Windows 11

K instalaci Windows 11 na starší a oficiálně nepodporované PC nepotřebuju zasahovat do registrů nebo dokupovat jakékoliv vybavení. Stačí mi k tomu jeden USB flash disk a Rufus té správné verze. Postup je velice jednoduchý a v českém jazyce. Řešení, které se mi opravdu zamlouvá.

Omezení Windows 11 = TPM čip

Windows 11 pro veřejnost oficiálně vyšel 5. října 2021 jakožto pokračovatel operačního systému Windows 10. Kromě vylepšeného designu a mírného přepracování funkcí s sebou přišel s nutnou podmínkou na HW vybavení počítače, konkrétně na bezpečnostní čip TPM 2.0.

Jelikož se jedná o hardwarovou záležitost základní desky, nedá se nijak doprogramovat nebo emulovat. Že by tedy měly starší a repasované počítače smůlu?

Pomohl mi program Rufus

Když jsem prohledal internet, jak bych toto omezení obešel, našel jsem spoustu rad, že musím editovat registry. Přiznám se, že do toho se mi zrovna nechtělo, tak jsem hledal dál.

Nakonec jsem narazil na jednoduchý program Rufus, který umí vytvářet bootovací USB disky operačních systémů Linux, Windows atd. Rufus 3.18 má při načtení instalačního ISO souboru a vložení USB disku možnost vytvořit instalační USB médium, které nebude vyžadovat TPM a Secure Boot (volba no TPM / no Secure Boot).

Nemusel jsem tedy nikde nic upravovat, jen použít flash disk o velikosti alespoň 8 GB. Během několika minut jsem měl instalační médium, díky kterému jsem mohl aktualizovat/reinstalovat jakékoliv starší PC nebo notebook na Windows 11. Bez jakýchkoliv problémů nebo upozornění ohledně bezpečnosti. Dokonce ani s ovladači jsem neměl sebemenší problém, vše funguje naprosto bez problémů.

Pozor na verzi Rufus

Jiné verze Rufus mi nefungovaly, jak starší, tak novější. Nemají možnost vytvoření instalačního média v režimu no TPM / no Secure Boot.

Nechci vyloučit všechny verze nebo jiné programy, ale tohle je moje snadné řešení instalace Windows 11.

Rufus 3.18 ke stažení

Reklama

7 komentářů u „Jak jsem nainstaloval Windows 11 na nekompatibilní PC (bez TPM)“

 1. Dobrý den.
  Vše funguje výborně, ale mám 2 dotazy na to, jak to dopadne.
  1.Použil jsem ISO multipack a instalace vždy skončila s licencí WIndows 11 PRO.
  Je možné nějak nastavit, aby bylo možné použít i licenci HOME?
  2.Na počítači mi následně nešlo použít připojení dalšího monitoru a všechny možné opravy se nepodařily. Nevím, jeslti je to vlastnost PRO (větší požadavky ovladačů nebo konfigurace) a mám instalovat HOME, které budou mít menší požadavky, nebo se neliší a je to chyba HW?
  Prosím, nemáte podobné zkušenosti Vy nebo Vaši kolegové? Moc děkuji, kolář

  Odpovědět
  • Dobrý den,
   ISO multipack a „Windows 11“ bez označení verze jsou jediné oficiálně stáhnutelné verze z webu https://www.microsoft.com/software-download/windows11
   Verze by se měla nainstalovat taková, jakou licenci máte přiřazenou u své zařízení. PRO je jinak defaultní a doporučovaná.

   Pokud jsou v pořádku instalované ovladače grafické karty a grafická karta to podporuje, neměl jsem nikdy problém se zapojením více monitorů. Chybu bych proto hledal spíše u HW.

   Odpovědět
 2. dnes instalované, nebyla možnost formátu FAT32 pouze NTSF dle tabulky z fota, tím se lišila i velikost clusteru … na flash 8GB uložená instalačka, RESTART PC a volba BOOT … na monitoru hláška o instal win s tím, že upgrade není možný – vyjmout flashdisk a restart, znovu vložit flashdisk a začalo načítat instalačku, dál už klasika výběr jazyka a ponechání instalovaných souborů z win10, plně automatický průběh upgrade se závěrečným restartem a je hotovo … zatím vše OK a PC neprotestuje (AMD Athlon 3000G with Radeon Vega Graphics 3.50 GHz, RAM 8,00 GB, upgrade na WIN11PRO 23H2) dík za návod

  Odpovědět
 3. Díky za návod. Povedlo se ! pouze jsem jsme musel v Biosu v boot menu položku UEFI/Legacy boot nastavit Legacy disable.

  Odpovědět
 4. Ahoj,
  děkuji za návod. Vše proběhlo naprosto dokonale, rychle a bez nějakých chybiček.
  Už mám Windows 11 23H2 build 22631.3527 a vše šlape jako hodinky.
  Tento operační systém mám již 14 dní a dosud žádná zjistitelná závada.

  Takže ještě jednou děkuji za super návod

  Odpovědět
 5. Děkuji za návod. Jen info k verzi Rufuse.. lze použít jakákoliv novější a volba ohledně vypnutí secureboot a TPM se objeví až PO kliknutí na tlačítko START ( je tam navíc i výběr instalace s lokálním účtem

  Odpovědět

Napsat komentář

Reklama