Windows 11 pro mě není, nemám kompatibilní HW

Datum poslední úpravy:

Štítky: hardware | Windows 11

Operační systém Windows 11 by měl oficiálně vyjít ještě v letošním roce 2021, avšak ne na každém počítači či notebooku bude fungovat. Před jeho pořízením doporučuji zkontrolovat si HW kompatibilitu. Já mám podle všeho smůlu, asi si budu muset pořídit něco novějšího.

Kontrolujeme připravenost

Jestli je vaše železo připravené pro operační systém Windows 11, můžete zkusit některý z dostupných nástrojů. Já zvolil jednoduchý a přehledný WhyNotWin11 (překlad PročNeWin11), který mi sdělil vše podstatné. Moje PC není pro Windows 11 vhodné.

Výsledky testu kompatibility s Windows 11
Výsledky testu kompatibility s Windows 11

V patičce je sice napsáno přesně, že mám procesor Intel Core i7-3770, ale kompatibilní není. Jeho prodej začal už v roce 2012 a i když má stále dostatek výkonu na veškeré multimediální činnosti, podporuje pouze TPM 1.2. Windows 11 vyžadují TPM verze 2.0, které 3. generace procesorů Intel neumí. Ani na stránkách výrobce systému (DELL) jsem update nenalezl.

Kompatibilitu Windows 11 oznamuje sám Windows Update

Počínaje dnem vydání Windows 11 (5. 10. 2021) se začaly informace o kompatibilitě Windows 11 zobrazovat v samotném Windows Update. Na internetu se ještě před vydáním objevovaly zprávy, že by mohl Microsoft polevit v nutnosti TPM verze 2.x třeba na (f)TPM 1.2, ale zatím o tom nemám žádné bližší informace.

Ono je také pravda, kdo by aktualizoval hned po vydání? Doporučuji počkat si, až se vyladí první bugy, doladí se kompatibilita všemožných aplikací atd. Pokud je upgrade zdarma a konečně jsme si zvykli na Windows 10, proč se hned pouštět do dalších „neprozkoumaných“ vod?

Počítač nesplňuje požadavky Windows 11, Windows Update
Počítač nesplňuje požadavky Windows 11, Windows Update

Se systémem Windows 11 budu měnit HW

Podle dostupných informací to vypadá, že Windows 10 budou plně podporována pro spotřebitelský segment do roku 2025. Pokud budu chtít mít neustále plně up-to-date operační systém, měl bych se do té doby rozhodnout, co udělat. Možností je několik:

  • Microsoft sníží podmínky TPM 2.0,
  • vydá se firmware s TPM 2.0,
  • pořídím nové PC.

Vzhledem ke stáří současného hardware se asi nejvíce přikláním ke změně sestavy. Myslím si, že už na to má nárok. Ale pokud bude stále bez problémů fungovat, jako do teď, nerad se s ní budu loučit.

TPM lze obejít

Nakonec jsem přišel na elegantní způsob, který samozřejmě Microsoft nedoporučuje, ale díky kterému lze dostat Windows 11 na snad jakékoliv PC, co jsem zkoušel. Napsal jsem na to příspěvek s název Jak jsem nainstaloval Windows 11 na nekompatibilní PC (bez TPM).

Nutno podotknout, ne každé PC je s operačním systémem Windows 11 instalovaným tímto způsobem spokojené. Můj postarší notebook Lenovo T420 z roku 2011 sice s Windows 11 běží, ale čas od času něco spadne a výkonnostně je dost na hraně.

Naproti tomu na repasovaném tower PC s procesorem Intel Core i7 3770 z roku 2012 mi Windows 11 šlape parádně bez jediného problému. Je pravda, že tam je výkon oproti notebooku někdy jinde.

A co vy? Jak kompatibilní je váš hardware?

Reklama

Napsat komentář

Reklama