Office: spojování obsahu buněk je primitivní s funkcí TEXTJOIN

Datum poslední úpravy:

Štítky: LibreOffice | MS Office | Tabulky Google

Při práci s tabulkovým procesorem typu Excel se kolikrát dostávám do situací, kdy by bylo dobré mít obsah sloučený obsah jednotlivých buněk.

Z mé praxe je to například v okamžiku, když chci vytvořit affiliate odkaz s příznakem referral, aby se mi zaznamenaly prokliky a konverze.

Dalším příkladem je, když získám export relativních URL adres (podoba „/<URL podstránky>“) a potřebuju z mít absolutní adresy, včetně HTTPS a domény.

Možností je více, TEXTJOIN mi přijde nejlepší

Když zadáte do vyhledávače dotaz na spojování textů v buňkách Excel, najdete hromadu výsledků. Jednou z možností slučování nabízí i stránka podpory Microsoft. Najdete zde i video.

Samotné zapsání funkce mi ale přijde trochu kostrbaté a při zadávání delších řetězců nepřehledné. Mnohem jednodušší je použití funkce TEXTJOIN. Stačí do buňky zadat =TEXTJOIN(<Oddělovač>;<Přeskočit prázdné buňky>;<Text1>;<Tex2> atd.):

  • <Oddělovač> může být cokoliv, co bude mezi hodnotami sloužených buněk;
  • <Přeskočit prázdné buňky> může nabývat dvou hodnot: PRAVDA a NEPRAVDA;
  • <Text1> atd. je výběr buněk, jichž obsah se bude slučovat (pozor na správné pořadí).

Číselné hodnoty můžeme zadávat tak, jak jsou.

Textové hodnoty musíme zadávat do uvozovek, takže pokud chceme mít jako oddělovač mezeru, musíme do vzorce zadat “ „.

Funkce TEXTJOIN funguje plošně

Funkci TEXTJOIN mám otestovanou v Microsoft Office, LibreOffice a Tabulkách Google. Funguje ve všech uvedených kancelářských procesorech a v jejich derivátech to snad bude také tak.

Abych tady nepsal jen tak obecně, níže dávám ke stažení XLSX tabulku, ve které mám praktické použití funkce TEXTJOIN. V buňce A2 mám cílovou URL, ve buňce B2 mám affiliate prefix a v buňce C2 se nachází složená hodnota affiliate+URL. Tuto adresu mohu jednoduše zkopírovat (Ctrl+C) a vložit do cílového odkazu.

Vzor použití TEXTJOIN (XLSX soubor)

Reklama

Napsat komentář

Reklama