Modrá smrt (BSOD) je jednou z „dominant“ operačního systému Windows. Já se s ní setkal i u Windows 10, ale našel jsem řešení. Konkrétně se jednalo o chybu CRITICAL STRUCTURE CORRUPTION, jejíž příčin může být hned několik.
Chyba CRITICAL STRUCTURE CORRUPTION
Pravidelně (každý den) se mi v nepravidelných intervalech objevovala chyba CRITICAL STRUCTURE CORRUPTION, která mě vždy dopoledne přivítala, ale pouze jednou. Jakmile proběhl tvrdý restart, chyba se už nikdy nedostavila.
Uložil jsem si tedy záznam logu z daného okamžiku. Vypadá takto:
Na vině jsou paměti?
Dle projetí výsledků se strýčkem Google se zdálo, že na vině může být nekompatibilní operační paměť (8 GB DDR3). Ta však po cca 13 hodinovém testu prošla bez jediné závady. Kde je tedy chyba?
Rychlé spouštění zlobí
Dle chování (vždy 1x po zapnutí PC a víc ani ránu) jsem začal pátrat více až jsem objevil řešení.
Na vině je služba rychlého spuštění, která sice zaručí rychlý start operačního systému, ale způsobuje právě onu modrou smrt.
Po jejím vypnutí už se chyba neobjevila ani jednou a že mi PC (procesor Intel Core i5) nabíhá o několik vteřin pomaleji mi skutečně nevadí.
K volbě vypnutí služby rychlého spuštění se dostanete přes Start -> Možnosti napájení (vepsáno do vyhledávání) -> Nastavení tlačítek napájení (postranní panel).
Po 3 měsících absolutní pohody bez modré obrazovky se dnes, t.j. 16.11.2020 modrá obrazovka opět objevila.
Postupoval jsem podle návodu: start, možnosti napájení atd. Udělal jsem kontrolu, vše je tak, jak jsem to před 3 měsíci nastavil.
Zakopaný pes bude jinde.
S pozdravem
Hugo Rybín