Jak odinstalovat Skype z Windows 10

Od té doby, co se Skype dostal do portfolia vlastnictví společnosti Microsoft, se s ním čím dál častěji setkáváme, i když o něj zrovna nemáme zájem. Kupříkladu jedna z posledních větších aktualizací systému Windows 10 implementovala Skype takovým způsobem, že už není možné ho ukončit běžným způsobem z oznamovací oblasti, jak jsme byli zvyklí. Proto se raději podívejte, jestli ho tam vpravo dole nemáte schovaný mezi ostatními ikonami. šance je docela vysoká.

 

Skype stále dostupný, čemu to vadí?

Jedním z “problémů” je, že pokud si manuálně nenastavíte status Nejsem vidět, ostatní vás mohou kontaktovat (a tím rušit) a zároveň mohou mít přehled, kdy máte PC zapnutý a jste online.

Tím důležitějším ale je, že si jako každá neustále běžící aplikace ukusuje z výkonu vašeho PC.

Skype 8.32, hlavní okno
Skype 8.32, hlavní okno

 

Musí se pořádně odinstalovat

Pokud Skype nechceme a není možné ho dočasně vypnout, musí pryč. To znamená odinstalovat ho ze systému ve všech jeho podobách. Jinak se může aktualizací zase rychle doinstalovat.

To uděláme nejsnáze přes stránku Aplikace a funkce, do které se dostaneme přes vyhledávání vlevo dole na dotaz “programy” => Přidat nebo odebrat programy, jako to mám na snímku níže.

Přidat nebo odebrat programy, vyhledání volby ve Windows 10
Přidat nebo odebrat programy, vyhledání volby ve Windows 10

 

Zde stačí zadat výraz “Skype” a nabídka se nám zúží pouze na dotyčné aplikace vašeho systému. Ano, skutečně jich tam může být více.

Je tedy potřeba odinstalovat všechny instance (v mém případě dvě). Zároveň tak získáte desítky až stovky MB volného prostoru, což může být v případě použití menších SSD disků výhodou.

Aplikace a funkce, odinstalování Skype
Aplikace a funkce, odinstalování Skype

 

Máme hotovo, restart na závěr

Na úplný závěr vyčistění OS od aplikace Skype doporučuji provést restart, abychom měli jistotu, že jsme vše provedli správně. Výsledek si můžeme zkontrolovat v oznamovací oblasti.

Pokud jsme neudělali dobře nebo se nám Skype opět dostal do systému, poznáme to právě vpravo dole mezi ikonami. Zase tam bude svítit to protivné bíle “S” v modré elipse (nebo jak mám ten patvar nazvat).

Ikony oznamovací oblasti Windows 10
Ikony oznamovací oblasti Windows 10

 

Já mohu jen doufat, že aplikací, které nám bude Microsoft takto vnucovat, bude co nejméně. Zlatý Linux, kde si ho člověk může jednoduše upravit k obrazu svému a nestává se, že prostě přitékají programy bez našeho jasného svolení, potvrzovacího dialogu.

Zdroje obrázků:

  • Přidat nebo odebrat programy, vyhledání volby ve Windows 10: Windows 10
  • Skype, logo: Wikimedia Commons

Napsat komentář