Mám doma repasovaný značkový počítač Dell Optiplex 9010 a přemýšlím, jakou grafickou kartu do něj, abych pokud možno plně využil potenciál CPU i GPU. Mám ViewSonic monitor s funkcí FeeSync, který má rád karty AMD, ale kvůli velikosti PC skříně bych raději kratší grafickou. Jak to budu řešit?

 

Nejdříve specifikace

Pokud budu o rozměrech konkrétnější, mám přesně takovéto PC: https://www.vtdata.cz/vykonny-pocitac—pc-dell-optiplex-9010–796 od společnosti VT DATA. Je to místní firma a jsem s produkty od ní spokojen.

Samozřejmě, že v ní mám trochu něco víc, než onen uvedený základ (paměti, disky, GPU), ale to nic nemění na tom, že je ona case poměrně malá a ne každá komponenta se do ní bez problémů vejde.

Dell Optiplex 9010
Dell Optiplex 9010

 

Uváděné velikosti jsou:

Šířka 175 mm
Výška 362 mm
Hloubka 420 mm

 

Základní deska, procesor a PCIe 3.x

Základní deska je tam ta původní, to znamená jakási OEM s označením DELL 0M9KCM. Na ní je nasazený taktéž původní procesor Intel Core i7 3770, který mi bohatě dostačuje na veškerou práci a multimediální činnost.

Žádnou z těchto komponent měnit nechci, což znamená, že jsem také omezen portem PCIe 3.x, nyní už jsou běžné PCIe 4.x karty.

Základní deska DELL 0M9KCM, údaje z HWiNFO64
Základní deska DELL 0M9KCM, údaje z HWiNFO64

 

Kandidáti střední třídy, RX 580 a GTX 1660

Už kvůli monitoru s FreeSync bych zvolil AMD Radeon RX 580 s 8GB pamětí a slušnou frekvencí. Věřím, že by mi vydržela několik let. Navíc jsem tak trochu zastáncem AMD 🙂

Bohužel nevidím nikde menší provedení, takže by se mi horko těžka vešla do PC skříně. A kdyby náhodou ano, stejně by zde nebyl prostor na cirkulaci vzduchu.

Sapphire Radeon Nitro+ RX580 8GB OC
Sapphire Radeon Nitro+ RX580 8GB OC

 

Ačkoliv trochu nerad, podíval jsem se na nabídku konkurence. A ta mě překvapila, mile 🙂

Zde jsem objevil grafické karty NVIDIA GTX 1660(Ti), které se vyrábí s jedním ventilátorem a délkou cca 16 cm. Navíc mají nižší TDP, což se do malé skříně určitě hodí více.

Bohužel jsou to karty, které mají “jen” 6GB DDR5 a 192 bitovou šířku (AMD má 8GB a 256 bitů), ale co bych chtěl do repasovaného X let starého počítače, že?

Palit GeForce GTX1660 StormX
Palit GeForce GTX1660 StormX

 

Nakonec možná Ti verze

Kvůli té velikosti, spotřebě a výkonu (GTX 1660 je výkonnější než RX580) to nakonec vypadá, že se rozhodnu pro GTX 1660. S monitorem by měla komunikovat s funkcionalitou G-Sync (našel jsem přesně ten svůj model mezi podporovanými), takže by mělo být vše v pořádku.

Nakonec ještě zvažuji Ti verzi grafické karty, konkrétně GAINWARD GeForce GTX 1660 Ti PEGASUS OC, který jsem našel u prodejce Mironet za podivně nízkou cenu (cca o tisícovku levnější, než jakou má konkurence). Ve specifikacích jsem nenašel rozdíl, takže nevím, proč je tak levná. Že by chyba v popiscích a byla by rychlost pamětí jen 8.000 MHz?

 

S touhle investicí rozhodně nespěchám a pro mě to nejsou drobné, které bych měl za měsíc vydělané. Raději si to dobře rozmyslím, ale už teď vím, že do lepšího GPU nepůjdu, protože by to prostě zbývající část počítače nezvládla využít.

Už i ta NVIDIA GTX 1660 Ti má vyšší výkon, než moje CPU dokáže obsloužit, ale aspoň by se ventilátor nemusel tak hodně točit a karta by nemusela mít svůj maximální odběr. Nebo máte lepší nápad?

Jaká grafická karta do Dell Optiplex 9010?

Zdroje obrázků:

  • Dell Optiplex 9010: VT DATA
  • Základní deska DELL 0M9KCM, údaje z HWiNFO64: Vojtěch Král
  • Sapphire Radeon Nitro RX580 8GB OC: T.S. BOHEMIA
  • Palit GeForce GTX1660 StormX: T.S. BOHEMIA
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *