LAN kabel Cat 5e nebo Cat 6? Rozdíl možná ani nepoznáte

Počítačové sítě rostou jako houby po dešti, a tím nemyslím síť internetovou. Téměř každá domácnost už má doma nějaký WiFi adaptér, síťovou tiskárnu, úložnou jednotku NAS apod. To vše musí být spolehlivě propojeno mezi sebou a to pokud možno co největší dostupnou rychlostí.

U firem jsou tyto požadavky ještě větší, protože mnohdy mají nějaký aplikační či souborový server s mnoha daty, se kterými neustále pracují a to X uživatelů najednou.

 

Čím lepší kabel, tím větší rychlost?

Běžně se tak setkáváme s tzv. kroucenou dvoulinkou (UTP), což je vlastně 8 vodičů rozdělených do 4 párů. Každý pár (2 vodiče) je mezi sebou pravidelně zakroucen po celé své délce.

UTP - Cat 5e vs Cat 6

 

Na první pohled jsou mezi nimi patrné 2 rozdíly, izolant uprostřed nich a tloušťka. Ano, kabel CAT 6 je silnější, než jeho předchůdce a proto je s ním kolikrát obtížnější manipulace. Není to však tloušťka jednotlivých vodičů, jakožto tloušťka izolantu, který se táhne po celé délce kabelu a odstiňuje jednotlivé páry od sebe.

Kabel kategorie 6 si tak může dovolit pracovat s efektivní frekvenci 250 MHz, zatímco kabel kategorie 5e pouze s frekvencí 100 MHz.

 

Někdo by si mohl myslet, že poměr 2,5:1 ve frekvencích může znamenat rychlost 2,5 x větší, ale mylně. Zatímco je kabel Cat 5e schopen pracovat maximální rychlostí 1 Gb/s na vzdálenost max. 50 metrů, kabel Cat 6 vyvine rychlost 10 Gb/s, pouze na 37 metrů.

Metr

 

Rozhoduje cena?

Ze svých zkušeností vím, že kabel Cat 5e plně dostačuje na jakékoliv domácí použití, není potřeba se dívat po lepším.

UTP kabel Cat 6 už je k reálnému zvážení v jakémkoliv podniku, ať malém či větším. Ceny jsou dány především poptávkou a nyní jsou téměř rovnocenné, takže klidně můžeme sáhnout po kategorii vyšší.

Nevýhodou síťového kabelu kategorie 6 je prostřední izolant, který nám dá více práce, pokud si kabel stříháme na míru sami. Jinak jsou si výstupy (koncovky RJ-45) velikostně totožné, takže je bez obav můžeme i kombinovat.

Peníze, mince

 

A co hardware?

Ano, pokud chceme plně využívat rychlosti kabelů kategorie 6, musíme k tomu mít i podporovaný hardware. To už může být vyšší cenový rozdíl, než se zařízeními kategorie 5e a je tedy potřeba promyslet, zda pořídit lepší s výhledem na budoucnost, nebo zda nám mezi těmi kancelářskými stroji nepostačí maximální rychlost 1 Gb/s.

Já osobně si s kategorií 5e stále vystačím. Možná až budu mít rychlejší internet, než současných 15 Mb/s, tak mě to bude trápit, ale teď ještě opravdu ne 🙂

 

Zdroj: http://www.fiber-optical-networking.com/cat-5e-cat-6-choose.html

Zdroje obrázků:

3 komentáře u „<span class='p-name'>LAN kabel Cat 5e nebo Cat 6? Rozdíl možná ani nepoznáte</span>“

 1. Cat 5e má garantovaný 1 Gbps na 100m.

  A něco měření z praxe , zatím v rámci testů (síťová karta za skoro 3000kč ještě dlouho nebude běžná) :
  Vyzkoušeno celkem cca 40 přípojek. Nové UTP Cat5e Solarix

  Přípojky do vzdálenosti 45m mají 100 procentní úspěšnost se slinkovat na 10Gbps
  Přípojky o vzdálenostech 50-66m se už chovají dle místních podmínek – někdy 10Gbps, někdy jen 5Gbps.
  Přípojky o vzdálenostech 70-80m se už chovají dle místních podmínek – někdy 5Gbps, někdy jen 2,5Gbps
  Přípojky o vzdálenostech 100-110m vždy 2,5Gbps (ale jednou dokonce 5Gbps).
  Přípojky o vzdálenostech 110-116m se už ani jednou neslinkovali na 2,5Gbps, vždy jen 1Gbps.

  Odpovědět
 2. Stručné a srozumitelné. Info z praxe je asi nejzasadnější a teď jsem rád, že v RD tahám cat5e a nenechal jsem se zblbnout na šestku. Navíc zařízení na 1Gbps jsou dnes za pár korun narozdíl od těch na 10Gbps, takže stejně drtivá většina lidí bude doma dlouhá léta a to nejspíš do konce života do těch kabelů hulákat rychlostí max 1Gbps.

  Odpovědět

Napsat komentář