LAN kabel Cat 5e nebo Cat 6? Rozdíl možná ani nepoznáte

Počítačové sítě rostou jako houby po dešti, a tím nemyslím síť internetovou. Téměř každá domácnost už má doma nějaký WiFi adaptér, síťovou tiskárnu, úložnou jednotku NAS apod. To vše musí být spolehlivě propojeno mezi sebou a to pokud možno co největší dostupnou rychlostí.

U firem jsou tyto požadavky ještě větší, protože mnohdy mají nějaký aplikační či souborový server s mnoha daty, se kterými neustále pracují a to X uživatelů najednou.

Čím lepší kabel, tím větší rychlost?

Běžně se tak setkáváme s tzv. kroucenou dvoulinkou (UTP), což je vlastně 8 vodičů rozdělených do 4 párů. Každý pár (2 vodiče) je mezi sebou pravidelně zakroucen po celé své délce.

Na první pohled jsou mezi nimi patrné 2 rozdíly, izolant uprostřed nich a tloušťka. Ano, kabel CAT 6 je silnější, než jeho předchůdce a proto je s ním kolikrát obtížnější manipulace. Není to však tloušťka jednotlivých vodičů, jakožto tloušťka izolantu, který se táhne po celé délce kabelu a odstiňuje jednotlivé páry od sebe.

Kabel kategorie 6 si tak může dovolit pracovat s efektivní frekvenci 250 MHz, zatímco kabel kategorie 5e pouze s frekvencí 100 MHz.

Někdo by si mohl myslet, že poměr 2,5:1 ve frekvencích může znamenat rychlost 2,5 x větší, ale mylně. Zatímco je kabel Cat 5e schopen pracovat maximální rychlostí 1 Gb/s na vzdálenost max. 50 metrů, kabel Cat 6 vyvine rychlost 10 Gb/s, pouze na 37 metrů.

Rozhoduje cena?

Ze svých zkušeností vím, že kabel Cat 5e plně dostačuje na jakékoliv domácí použití, není potřeba se dívat po lepším.

UTP kabel Cat 6 už je k reálnému zvážení v jakémkoliv podniku, ať malém či větším. Ceny jsou dány především poptávkou a nyní jsou téměř rovnocenné, takže klidně můžeme sáhnout po kategorii vyšší.

Nevýhodou síťového kabelu kategorie 6 je prostřední izolant, který nám dá více práce, pokud si kabel stříháme na míru sami. Jinak jsou si výstupy (koncovky RJ-45) velikostně totožné, takže je bez obav můžeme i kombinovat.

A co hardware?

Ano, pokud chceme plně využívat rychlosti kabelů kategorie 6, musíme k tomu mít i podporovaný hardware. To už může být vyšší cenový rozdíl, než se zařízeními kategorie 5e a je tedy potřeba promyslet, zda pořídit lepší s výhledem na budoucnost, nebo zda nám mezi těmi kancelářskými stroji nepostačí maximální rychlost 1 Gb/s.

Já osobně si s kategorií 5e stále vystačím. Možná až budu mít rychlejší internet, než současných 15 Mb/s, tak mě to bude trápit, ale teď ještě opravdu ne :-)

Zdroj: http://www.fiber-optical-networking.com/cat-5e-cat-6-choose.html

10 komentářů u „LAN kabel Cat 5e nebo Cat 6? Rozdíl možná ani nepoznáte“

 1. Cat 5e má garantovaný 1 Gbps na 100m.

  A něco měření z praxe , zatím v rámci testů (síťová karta za skoro 3000kč ještě dlouho nebude běžná) :
  Vyzkoušeno celkem cca 40 přípojek. Nové UTP Cat5e Solarix

  Přípojky do vzdálenosti 45m mají 100 procentní úspěšnost se slinkovat na 10Gbps
  Přípojky o vzdálenostech 50-66m se už chovají dle místních podmínek – někdy 10Gbps, někdy jen 5Gbps.
  Přípojky o vzdálenostech 70-80m se už chovají dle místních podmínek – někdy 5Gbps, někdy jen 2,5Gbps
  Přípojky o vzdálenostech 100-110m vždy 2,5Gbps (ale jednou dokonce 5Gbps).
  Přípojky o vzdálenostech 110-116m se už ani jednou neslinkovali na 2,5Gbps, vždy jen 1Gbps.

  Odpovědět
 2. Stručné a srozumitelné. Info z praxe je asi nejzasadnější a teď jsem rád, že v RD tahám cat5e a nenechal jsem se zblbnout na šestku. Navíc zařízení na 1Gbps jsou dnes za pár korun narozdíl od těch na 10Gbps, takže stejně drtivá většina lidí bude doma dlouhá léta a to nejspíš do konce života do těch kabelů hulákat rychlostí max 1Gbps.

  Odpovědět
 3. Dobrý den,

  díky za osvětlení i pro laiky. Jen malá otázka. Zvažuji natažení kabelů po domě. Mám switch, který pracuje na 1G. Tento switch však můžu v budoucnu lehce vyměnit na rozdíl od kabeláže. Zvažuji tedy kabeláž „6“. Bude fungovat vše bez problému ?. Je mně jasné, že omezení bude aktuálně představovat switch pominuli internet, ale rád bych už natahoval kabely s nějakým výhledem. Není to tak dlouho, kdy mně někdo říkal, že Wifi 2,4 je OK :-)

  Děkuji za odpověď.

  Odpovědět
  • Dobrý den,

   máte pravdu, že to s tou WiFi není tak dávno, co byla 2,4 a bylo to výhledově v pohodě. Teď už je WiFi 5 standardem a přichází WiFi 7.

   Kabeláž CAT 6 určitě můžete použít, je 100% kompatibilní s CAT 5E. Vše bude fungovat.

   Odpovědět
 4. Vzdy si s usmevem ctu podobny clanky.
  Klidne at si kazdy da co chce.
  Osobne , kdyz neco mam davat, tak davam kvalitni vec. A o to jde.

  Nejsem tak bohaty, abych si mohl kupovat levne veci.

  Plno lidi ani nezna vyznam teto vety..

  Za sebe: ja rozhodne cat 6, a klidne casem i neco lepsiho.

  Pravidlo: delate-li rekonstrukci, tak dejte husi krky. Nenechte se od blbcu ukecat, kabel se zahazi na tvrdo. Doba ukazala jiz davno, ze je vzdycky nutne pocitat s vymenou a vyhledem zda mi kabel vystaci za 5, 7, 10 let? Odpoved: samozrejme, ze ne. Ten cas vam to ukaze

  Odpovědět
 5. Vždy s úsměvem čtu, když někdo glosuje, že není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci.
  Ono totiž mnohdy je levnější věc stejně kvalitní a někdy i kvalitnější než drahá věc. Takže nejlepší bude porovnávat cena/výkon a samozřejmě místní parametry a obtížnost manipulace.
  V tomto případě ale ceny nejsou moc rozdílné, tak zde budou zřejmě rozhodovat další věci.
  Co se týká těch „husích krků“ – k tomu se určitě připojuji.

  Odpovědět
  • Všechno je relativní, ale vy jste tak mimo, až to není hezké.
   Pořítat automaticky s tím, že drahá věc je stejně kvalitní jako levná je nesmysl. I když praxe ukázala, že obchodníci jsou schopni všeho a může to být i naopak.

   Tak jinak: Nejsem tak bohatý, abych si kupoval špatné věci, jak Vám to zní teď? :)

   Odpovědět
 6. Kdysi jsem mě plně funkční spoj 180m cat 5e se dvěma spojkami. Tento spoj dodnes funguje už 10 let, ale byl zkrácen na 120 metrů a nahrazen Gb switchem. Na 100Mb jsem jel na 100% a na 1000Mb jsem naměřil přes 800Mb do internetu. Bohužel nebyla možnost otestovat maximální rychlost na lokální síti. Předpokládám tedy že stáří kabelu ani drátové spojky nemají závratný vliv na výkon. Byl použit samozřejmě nejlevnější kabel. Co má největší vliv je výkonej switch.

  Problémy jsem měl s SFTP kabely které by měli odolat rušení ale reálně nefungovali, obyčejné UTP ano. Šlo o horizontky se Sinumerikem 840D kde byli obrovské proudy a vše v pohyblivých přívodech s délkou kabelu kolem 60m v pancéřové hadici.

  Odpovědět

Napsat komentář