Brave: nejrychlejší prohlížeč bez reklam

Internetový prohlížeč Brave je relativně mladým počinem (společnost Brave Software se datuje k roku 2015), který běží na osvědčeném základu WebKit, avšak tvrdí, že je mnohem rychlejší než konkurenční počiny. Je zcela zdarma ke stažení a užívání, takže jsem se rozhodl, že si ho vyzkouším na vlastní kůži. A mohu s čistým svědomím říct, že mě opravdu mile překvapil.

 

Stejný základ jako Google Chrome

Než se dostanu k popisování samotné aplikace, musíme si říct, že Brave běží na podobném základu jako komerční a celosvětově nejpoužívanější Google Chrome. Díky tomu je zachována obdobná funkčnost, možnosti nastavení, ale především zobrazování webových stránek. Jednoduše řečeno, co běží na Google Chrome, běží i na Brave. S drobnými výjimkami, jako je například internetové bankovnictví KB.

O prohlížeči Brave
O prohlížeči Brave

 

Podobné nastavení i rozložení

Když už jsme u té podobnosti s Google Chrome, nemůžeme si nevšimnout stejně rozloženého Menu. Pokud jsme zvyklí ho hledat vpravo nahoře pod symbolem 3 vodorovných čar nad sebou, vězte, že tady je to úplně stejné. Dokonce i rozložení voleb je téměř stejné včetně klávesových zkratek.

Brave, Menu
Brave, Menu

 

Samotná položka Nastavení už vypadá trochu jinak. Tím hlavním rozdílem je odlišné barevné pojetí.

Podobnost s Google Chrome tu stále zůstává, ani tady jsme se nijak výrazně neodlišili. Některé volby mohou být trochu jinak rozmístěné nebo pojmenované, ale pro tyto případy zde velice dobře funguje vyhledávání umístěné vpravo nahoře.

Brave, Nastavení
Brave, Nastavení

 

Rozšíření si bere z internetového obchodu Chrome

Ještě se zmíním o všelijakých rozšířeních a pluginech, které je možné do internetových prohlížečů doinstalovávat a rozšiřovat tak jejich funkcionalitu. Ani v tomto případě Brave nezaostává a rovnou nám nabízí jakýkoliv doplněk přímo z oficiálního internetového obchodu Chrome. Nenašel jsem výjimku, kterou by se mi nepodařilo nainstalovat.

Internetový obchod Chrome
Internetový obchod Chrome

 

Nejsme žádným produktem, pryč s reklamou

Konečně se dostáváme k jádru věci, resp. k důvodu vzniku prohlížeče Brave. Celkem odvážně si můžeme na titulní stránce Brave.com přečíst frázi “You are not a product.“, což v překladu znamená že nejsme produktem, jakýmsi číslem z davu nebo konzumentem všudepřítomné reklamy.

Prohlížeč má totiž již ve svém základu implementovaný nástroj na blokování reklam, cookies a skriptů. Ten je defaultně zapnutý, ale není problém ho pro daný web vypnout. Nachází se pod ikonou prohlížeče hned vpravo od adresního řádku.

Brave, štít proti reklamám
Brave, štít proti reklamám

 

Kde je ta slibovaná rychlost?

Jak je patrno z předchozí kapitoly, blokování reklam je základem funkčnosti prohlížeče Brave. Pokud nebudeme tyto mnohdy velmi obtěžující a rušící grafické elementy zobrazovat, ušetříme tak cenná data i výpočetní výkon, který může být využit k rychlejšímu zobrazování. To ale není zdaleka všechno.

Větší rychlost zobrazování a načítání stránek je způsobena právě jádrem WebKit, které je zde použito. Google Chrome také používá WebKit, ale už přeměněný v Chromium, přičemž se ztratila část výkonu. Brave nevychází z tohoto derivátu, ale z původního jádra společnosti Apple.

Bravě, rychlejší než ostatní prohlížeči
Bravě, rychlejší než ostatní prohlížeči

 

Díky tomu může být v ideálním případě dosaženo až 8-násobné rychlosti načítání stránek na mobilních zařízeních.

Ano, na mobilních zařízeních, protože je Brave dostupných pro OS Windows, Linux, Android a další.

 

Pozitiva známe, co neduhy?

Nic není dokonalé a i tento prohlížeč nějaký ten neduh musí mít, jinak by ho snad používali všichni.

Jedním z  “neduhů” je absence českého jazyka v základní instalaci. Brave si totiž stáhnete a nainstalujete v AJ, ČJ musíte doinstalovat a přepnout na svůj primární. Odkaz chrome://settings/languages

Brave, přidání dalšího jazyka
Brave, přidání dalšího jazyka

 

Dalším a asi největším nedostatkem je chybějící synchronizace. Nemám na mysli synchronizaci mezi zařízeními, ale se serverem ukládající historii či oblíbené položky.

Však ještě prohlížeč neběží ani v řadě 1.x, ale pouze 0.6. Ale slovíčka alfa nebo beta nikde nenajdete. Brave je oficiálně vypuštěný do světa jako bezpečný, rychlý a plně funkční prohlížeč.

 

Brave je pro mě opravdu rychlým prohlížečem

Nevím, jak vy, ale já si internetový prohlížeč Brave opravdu oblíbil a v současné době ho používám snad nejvíce ze všech browserů. Je opravdu rychlý, rozdíl je okamžitě patrný, a svou rychlost si zachovává i při použití mnoha rozšíření.

Snad ještě tu synchronizaci brzy přidají a bude pro mě opravdu TOP prohlížečem mezi všemi. Měli by jste ho také vyzkoušet 😉

1 komentář u „Brave: nejrychlejší prohlížeč bez reklam“

Napsat komentář