Mezi nejznámější antivirové počiny patří NOD, Avira, Avast, AVG, Kaspersky, Comodo či Windows Defender. Samozřejmě, že se můžete setkat s některými dalšími, ale pokud hledáte rozumnou internetovou ochranu s co nejlepším poměrem cena/kvalita, bude to zřejmě některý z těchto.

Dnes se však podíváme na Immunet, volně dostupný antivir pro domácí i pro komerční použití s obrovským potenciálem!

 

Cloudové řešení antivirů je trendem

Současný vývoj však nesměřuje k stand-alone (samostatným) antivirům neustále aktualizující virové definice a jednající na vlastní pěst, ale směřuje ke cloudovému režimu.

V tomto případě antiviry pouze skenují a výsledky zasílají do online databáze. Tam jsou zpracovány oproti mnoha dalším výsledkům, whitelistům, blacklistům, a zasílají do daného PC pokyny, jak postupovat dále.

Toto řešení je, jak je z modelu patrné, velice efektivní vzhledem k výkonu. Dotyčné PC totiž nemusí provádět náročné výpočty, neustálé porovnávání s aktuální virovou definicí atd. Stručně řečeno, antivir nesežere tolik systémových prostředků.

 

Immunet se představuje

Antivir je od operačního systému Windows 7 integrován přímo. Ve Windows 7 je to Microsoft Security Essentials, od Windows 8 to je Windows Defender.

Nabízí základní stupně zabezpečení a je dostupný pro každého zdarma, včetně komerčního užití.

Immunet logoZdroj: Twitter

 

Immunet není v základu žádného operačního systému a je tedy nutné si ho stáhnout a nainstalovat. Po instalaci automaticky vyřadí současný antivir z provozu a nahradí ho (optimálně nahradí Windows Defender od Microsoftu).

Kromě toho, že pracuje s daty v cloudovému režimu, má v sobě integrovaný volně dostupný Clam AntiVirus, který je považován za velice kvalitní virový skener.

Immunet nastaveníZdroj: Vojtěch Král

 

Ohledně Immunetu tedy můžeme mluvit, že jde o komunitní antivir, tzn. čím více uživatelů ho používá, tím více výsledků analýz se dostane do cloudu a tím lepší ochranu je Immunet schopen nabídnout.

 

Immunet je zdarma i pro komerční použití

Vzhledem k tomu, že Immunet využívá svobodným ClamAV, je dostupný zcela zdarma pro nekomerční i komerční využití!

Stačí si ho stáhnout z oficiálních stránek a nainstalovat. Rozhraní i instalace je kompletně v AJ, ale určitě nebude u nikoho problém. Základní nastavení si program udělá sám.

ImmunetZdroj: Vojtěch Král

 

Na co si dát pozor?

Antivirový počin Immunet není v současné době považován za nejkvalitnější. Dle nezávislých testů dosahují antiviry Avast, Avira apod. lepších výsledků. To se však může změnit s počet běžících instancí a neustále rostoucí databáze analýz a testů uživatelů.

Dále si musíme dát pozor, že jakmile antivir nainstalujeme, bude se snažit proběhnout celé PC, zda se někde škodlivý kód již nenachází a bude nám s diskem nějakou chvíli pracovat. Ale to se skutečně týká prvotní fáze po instalaci.

 

Immunet má budoucnost, dejme mu šanci!

Cloud má budoucnost (především se stále rostoucí rychlostí a dostupností sítě internetu). Pokud používáme Google služby či Office 365 (kalendáře, kancelářské balíky atd.), proč nepoužíváme na obdobné bázi i antivir?

Já osobně antiviru Immunet fandím a nasazuji ho. Čím více instalací, tím více kvalitní bezpečnosti za minimální systémové nároky. A ani bych se nedivil, kdyby brzy začal porážet předražené nejmenované komerční produkty. Pokud existuje zdravá konkurence, vydělá na tom jedině uživatel.

 

Antivir Immunet je ke stažení na oficiálních stránkách

Immunet: žhavý uhlík mezi antiviry?
Štítky:            

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *