Protokol HTTPS jako nutný standart? U někoho ještě ne

Bez zabezpečeného protokolu HTTPS si mnohdy ani neškrtnete. Nejen, že jste penalizování prohlížeči, ale bez HTTPS už Google nechce přijímat e-shopy a jejich propagace. I přesto takové stránky ještě existují a fungují. Nejedná se přitom o malé soukromé stránky či blogy.

 

Trocha historie a informací

Zabezpečený protokol HTTPS používá dnes podle dostupných informací více než 50 % webových stránek a trend v jeho užívání roste. Může za to i společnost Google, protože prohlížeč Google Chrome začal v roce 2017 označovat tzv. nezabezpečené stránky.

Samotný protokol není nic jiného, než známé HTTP rozšířené o protokol SSL či TLS, které šifrují vzájemnou komunikaci. Zabraňují tak falšování zpráv a odposlouchávání (hesla, citlivé údaje apod.), což je v dnešní internetové době skutečně nutné.

Matrix ve světě

 

Kde se HTTPS protokol nepoužívá?

Jak jsem již výše uvedl, může se jednat o malé soukromé stránky, blogy, firemní prezentace atd. Jsou ale i stránky, u kterých bych to opravdu nečekal. Takovou je například mezinárodní VIVnetworks.com, která stále běží na nezabezpečeném HTTP.

Při snaze změnit URL na zabezpečené HTTPS dostanu chybovou hlášku.

VIVnetworks.com, nezabezpečené HTTP

 

U společnosti takovéhoto rozsahu, provedení a informací bych na 100 % čekal HTTPS zabezpečení! Zvláště, když zde máte kontaktní formuláře, ve kterém odesíláte své údaje.

 

Nedělám z komára velblouda?

Dobrá otázka, na kterou jednoznačně odpovídám NE. Když chce útočník někoho poškodit, obvykle se to nedělá formou nějakých virových útoků, avšak způsobem získáním co nejvíce informací o něm. Následně ho může poškodit například na sociálních sítích, odcizením a zneužitím hesla atd.

Jednoduchou prevencí je nebýt aktivní na nezabezpečených stránkách (bez protokolu HTTPS) a už vůbec na nich neprovádět platební operace, vyplňování citlivých údajů a tak dále. V dokumentu Ochrana osobních údajů může být uvedeno co chce, to je spíše formální krytí, ale kdyby mělo k úniku dojít, písmenka vás nezachrání.

Napsat komentář