Prevence usazování vodního kamene

Vodní kámen je pěkný prevít. Ucpává trubky, snižuje efektivitu topných těles a mnohdy se mohou kousky vodního kamene dostat třeba i do kávy a čaje, což není nic dobrého. Existuje však jednoduchá prevence, znáte ji?

 

Kyselina citrónová či ocet až na konci

Určitě víte, že vodní kámen například v rychlovarné konvici zničíte povařením octového nálevu či nálevu s kyselinou citrónovou. To je pravda, ale určitě se to nedá použít jako prevence.

Když už tam ten vodní kámen máte, tak ho těmito dvěma sloučeninami odstraníte, přičemž kyselinou citrónovou preferuji (nenechává kyselé prostředí a zápach).

vodní kámen

 

Voda musí téct

Jednoduchou prevenci je tekoucí voda. Pokud si například vaříte 2 x 200 ml kávy a dáte do konvice půl litru vody, co dělá těch zbývajících 100 ml? Pokud zbytek vody zůstává v konvici, vodní kámen se usazuje a dřív nebo později se musíte uchýlit k čištění.

Pokud však přebývající vodu vylijete a konvici vypláchnete, zůstane minimum vody, ze které by se mohl vodní kámen tvořit a konvice tak zůstane delší dobu bez kamene.

tekoucí voda

 

Jednoduché a praktické

Jak jste si právě přečetli, prevence usazování vodního je jednoduchá, ale účinná. Splachujete záchod po každém použití, nebo prostě čekáte, až se tam nahromadí více papíru a až poté pouštíte vodu?

Pokud čekáte, zbytečně tak necháváte usazovat vodní kámen a nečistoty. Ale v případě splachování drahou městskou vodou je to pochopitelné, že takto šetříte.

stylový záchod

 

Kdy to prostě nejde?

Bohužel, tento postup se nedá použít například při usazování vodního kamene na dlaždičkách koupelny. Zde se voda sráží z teplé vodní páry a že bychom dlaždičky neustále oplachovali, otírali atd.,to bychom se z toho zbláznili.

V takovémto případě musí být vyřešeno dobré odvětrávání nebo alespoň otevřené koupelnové okno.

Zdroje obrázků:

Napsat komentář