Internetový prohlížeč Opera se v roce 2018 neztratí

Na poli internetových prohlížečů dominuje Chrome, Firefox ztrácí. Ostatní zaujímají většinou jen malý podíl. Internetový prohlížeč Opera se však snaží nezapadnout a stále růst. Svou šanci si rozhodně zaslouží a mně je více sympatický, než všudepřítomný počin společnosti Google. Proč to tak je?

 

Malý podíl, velká šance na růst

Začnu-li již zmíněnou segmentací používání prohlížečů, Opera je pod 2 %. V mnoha případech se takovéto procento považuje za statistickou chybu a již se nadále neuvažuje, ale my se mu přesto budeme věnovat.

 

Rychlost a nejnovější technologie

Hlavními přednostmi Opery je rychlost, využívání nejnovějších internetových technologií a v neposlední řadě také design. A to není jen výplod mé choré nervové soustavy, ale existují na to testy.

Jeden takový byl publikován na portálu DIGITAL TRENDS, kde je 5 hlavních internetových prohlížečů testováno z hlediska výkonu a HTML5 kompatibility. Opera vítězí ve 2 ze 4 testů (jedno vítězství si dělí s Google Chrome).

 

Doplňky stále trochu váznou

Nevýhodou, abych jen nechválil, jsou volitelné doplňky. Google Chrome či Mozilla Firefox mají nespočet doplňků snad na všechno. Můžete s nimi snímat snímky, nahrávat videa, hrát hry, vytvářet skupiny oblíbených záložek, měnit celkový layout a to jsem teprve na začátku.

Opera má také svou knihovnu rozšíření, ale nenaleznete jich tu zdaleka tolik a některé praktické prostě chybí, například jednoduchý doplněk Auto Refresh.

 

Opera jako hlavní web browser? Proč by ne

Při své práci potřebuji rychlý prohlížeč, na který se mohu spolehnout. Opera sice z části padla do rukou čínských investorů, avšak její vývoj nestagnuje. Zajímavě to však vypadá na české Wikipedii, kdy se jakoby informace z dění kolem tohoto internetového prohlížeče zastavili v roce 2015. Poslední zde zmíněná verze je číslo 30, avšak já už mám verzi s číslem 54. Že by intervence ze strany Číny?

 

Tak jako tak je Opera plně v provozu, pod aktivní správou (aktuální verzi jsem upgradoval dnes) a jestli začnete mít problémy se špatně uloženými cookies (stává se mi teď v Google Chrome), už víte, kam se obrátit.

Vyzkoušíte?

Napsat komentář