Disenchantment jako Simpsonovi ve fantasy? Potenciál tam je.

Jak by asi vypadal seriál Simpsonovi, kdyby se děj přesunul do světa elfů, trpaslíků, obrů, démonů atd.? O něco takového se pokusil Matt Groening, tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi či Futurama. V letošním roce 2018 tak byl odstartován animovaný seriál Disenchantment. Má však „sílu“ postavit se po boku již zmíněných velikánů?

 

Méně postav, delší příběhy

Zatímco Simponovi mají stopáž něco málo přes 20 minut, příběhy série Disenchantment přidávají dalších 10 minut a vzniká tak více prostoru pro rozvinutí samotné dějové linie i situační komiky.

Na druhou stranu ubývá počet dílů (první i druhá série mají po 10 dílech) a objevují se zde pouze 3 ústřední postavy:

  • princezna Bean,
  • elf Elfo,
  • démon Luci.
Disenchantment
seriál Disenchantment

Naštěstí zde naši „hrdinové“ nejsou sami a konfrontují se s nesčetným zástupem vedlejších postav, které dovytváří celý svět plný odvážných rytířů, tupých obrů, veselých elfů a různotvárných monster.

 

Humor obdobný, přesto však baví

Jednou velkou změnou je posunutí věkové hranice přístupnosti. Vynechám-li speciální hororové díly Simpsonových, dají se vesměs všechny díly zkousnout velmi mladým publikem. Sám Netflix, který je producentem právě popisovaného seriálu, uvádí přístupnost 13 let a výše.

Co se týká vtipnosti a parodizace, Disenchantment kráčí v kolejích svých „žlutých předků“. Dokážete si například hned v prvním dílu všimnout easter eggu na seriál Hra o trůny?

Disenchantment, posezení
seriál Disenchantment, posezení s princeznou Bean

Vesměs vše ostatní spadá do situační komiky podobné seriálům Simpsonovi či Futurama, které naštěstí stále není dost. O zábavu je tedy postaráno.

 

Disenchantment se ještě nepředvedl

Kdo nezná Simpsonovi (nebo je zná jen okrajově), seriál Disenchantment pro něj může být originální a koukatelný. Kdo seriálem „žlutých postav“ už prošel, může se mu tato série zdát krokem vzad. Těžko se dá soudit kniha podle obalu a předmluvy, že?

Laťka je však velice vysoko a bude obtížné se na ni dostat nebo ji dokonce překonat. Potenciál tam je velký, takže bych určitě nedával velkou váhu komentářům, které se snaží porovnávat vypilované díly Simpsonových s počátečními díly nově vznikající série. Bylo by to jako porovnávat vybroušený smaragd s právě nalezeným surovým rubínem.

Napsat komentář