> ## Content Index
> Fetch the complete content index at: https://www.vojtechkral.cz/llms.txt
> Use this file to discover other available public pages before exploring further.

# Blokujete reklamu? Škodíte sami sobě
- URL: https://www.vojtechkral.cz/blokujete-reklamu-skodite-sami-sobe/
- Published: 2022-02-07T17:08:49.000Z
- Updated: 2025-11-15T09:28:53.000Z
- Author: Vojtěch Král
- Tags: internet, #wordpress, #Import 2026-02-23 19:06

Čím méně blokujete reklamu na internetu, tím větší přínos pro publishery/redaktory a lepší obsah. Ve finále na to doplatí čtenáři, ale to je něco, co nevidí nebo si neuvědomují. Minimálně nas přínosných internetových stránkách by měly být omezovače zcela vypnuté.

## Reklama je všude

S propagací se setkáváme všude, ať už ve své offline podobě (billboardy, TV reklama, reklama v rádiích atd.) nebo online podobě (bannery, placené odkazy atd.). Já se v tomto příspěvku zaměřím na online, internetovou reklamu.

Hlavní činností už od svého počátku internetu je informační. Jasně, lidé chodít na internet nakupovat, hrát hry a koukat na videa, ale stále je zde nedílná funkce poskytování informací. I když jdete například [na e-shop](https://www.primamama.cz/?ref=vojtechkral.cz), tak vás zajímají popisky a informace o poptávaném zboží. Jdete tedy po informacích.

## Blogy a informační weby žijí z reklamy

Pominu-li čistě komerční projekty projekty, jakými jsou e-shopy, lidé se na internet chodí bavit a zjišťovat informace. Do hledáčku se dostávají redakce a blogy. Ale zprávy a příspěvky nevznikají sami, někdo je musí vytvořit. Psaní se na první pohled nemusí zdát náročnou činností, ale opak je někdy pravdou. Pominu-li základní PC vybavení, písemná tvorba zabírá část mozkové kapacity a čas. Zkuste psát 4 hodiny v kuse. Kolik toho napíšete? Jak se nudete cítit?

Abychom ale pokračovali v tématu internetové reklamy a jejího blokování. Pokud budete používat internetový prohlížeč obvyklým způsobem a nebudete se snažit reklamy jakkoliv omezovat, weby budou plně fungovat a jejich majitelé z nich budou mít nějaký přínos, tržby. Například [Google AdSense](https://www.google.com/adsense/start/?ref=vojtechkral.cz) umožňuje publisherům umístit na web bannerovou reklamu, přičemž získává peníze jen za zobrazení. Sice je to v řádu haléřů, ale každý haléř se počítá.

Je to jeden z mála způsobů, jak web zpěněžit. Dalšími jsou například affiliate, PR články, ale vše se týká faktu, že blogy a informační weby žijí z reklam jiné strany.

## Blokujete? Neceníte si autora

Pokud budete reklamy blokovat, například pomocí [doplňku AdBlock Plus](https://chrome.google.com/webstore/detail/adblock-plus-free-ad-bloc/cfhdojbkjhnklbpkdaibdccddilifddb?ref=vojtechkral.cz), můžete na internetových stránkách vidět prázdná místa a nekompletnosti v designu, ale hlavně nebude mít vydavatel žádný příjem. Dáváte tím jasně najevo, že si **neceníte autorova času a práce, kterou se článkem měl**. Líbilo by se vám, kdyby Vám někdo odmítl zaplatit za odvedenou práci?

V případě portálů, u kterých není informační činnost tím hlavním aspektem, se nedá říct, že by jste si necenili autora pisálka. Mnohdy se proto weby uchylují k nepříjemným okénkům, které návštěvníka informacují o blokování reklam a znepříjemňují tak pohyb po něm.

[![Titulky.com, hláška Neblokujte nás prosím!](https://www.vojtechkral.cz/content/images/wordpress/2022/02/Titulky.com-hlaska-Neblokujte-nas-prosim.png)](https://www.vojtechkral.cz/content/images/wordpress/2022/02/Titulky.com-hlaska-Neblokujte-nas-prosim.png)

Titulky.com, hláška Neblokujte nás prosím!

Je na vás, jestli si blokování reklam ponecháte zapnuté, vypnete pro daný web nebo pro všechny.

### Méně omezování, lepší obsah

Také by jste měli vzít v potaz, že čím více omezujete autora, tím horší vám poskytne obsah. Pokud by jste napsali článek, ze kterého budete mít mimální (nebo nebudete mít žádný) příjem, píšete si pro sebe a své ego. V tom případě má příspěvek minimální finanční hodnotu a vy nebudete mít chuť takové obsahy publikovat na veřejnost.

Ale jakmile se vám podaří díky propagaci článek zpěnežit, budete mít chuť v tvorbě literární tvorbě pokračovat a psát **čím dál lepší obsah**. Čím přínosnější pro věřejnost, tím větší by měl příjem být.

## Blokování za účelem bezpečnosti

Trochu jiné je blokování reklam s ohledem na svoji bezpečnost. Pokud navštěvujete například weby s konpromitujícím obsahem, warezem apod., nezřídka kdy se stává, že je za reklamním proužkem schována stránka s virem. Já kdysi před X lety přes chybné kliknutí na bannerovou reklamu dostal [„policejní vir“](http://www.pcporadenstvi.cz/zablokovany-pocitac-jak-na-virus-policie-ceske-republiky?ref=vojtechkral.cz) a to si ani nemyslím, že bych byl na nějakém vyloženě nevhodném webu.

V takovémto případě má blokování reklam opodstatnění.

## Co na závěr? Omezujte účelně

Jakžto příležitostný bloger říkám, **ať reklamy neblokujete**. Pokud by Vás však měly reklamy dovést k zavirování PC, raději je blokujte. Je pravdou, že už jsem dlouho neobdržel vir při prokliku na jakkoukoliv propagaci, takže bych se nebál.

Minimálně na webech, kde hledáte a získáváte informace (jsou pro vás přínosné), bych reklamy neblokoval. Oceníte tím autora.