Začínáme pracovat s Dokumenty Google

Datum poslední úpravy:

Štítky: Dokumenty Google | MS Office | MS Word

Online služby jsou čím dál oblíbenější a používanější. Mají spoustu kladů, které v mnohém převyšují nedostatky. Není proto k podivení, že Microsoft stěhuje své kancelářské aplikace do cloudu, avšak Google mu dělá těžkou konkurenci. Pojďme se spolu podívat, jak takové Dokumenty Google vypadají.

Online textový editor

Jak už jsme si asi zvykli, spousta aplikaci se nemusí samostatně instalovat, ale stačí je spustit v internetovém prohlížeči. Mohou to být různé grafické programy typu Canva, video editory typu Clipchamp nebo kancelářské aplikace typu Microsoft Office. Každopádně můžeme každým rokem sledovat posun mít čím dál více software online, v cloudu.

Textový editor je asi nejpoužívanější kancelářskou aplikací a jeho přesunutí do cloudu má spoustu výhod. Mezi ně patří například:

  • nemusí se instalovat,
  • je dostupný odkudkoliv,
  • zachovává formát (ať otevřete stránku na jakémkoliv zařízení, bude vypadat stejně),
  • je chráněný vaším uživatelským účtem atd.

Podíváme se blíže na Dokumenty Google, který patří společně s MS Word mezi nejpoužívanější svého druhu.

Google účet je vstupní bránou

Dokumenty Google jsou cloudovou službou, která spadá do portfolia Google účtu. K přístupu tedy potřebujeme založit Google účet, který je zcela zdarma a bude pod doménou gmail.com. Pokud chcete využívat služeb Google účtu pod svou vlastní doménou, jedná se o placený balíček Google Workspace, jehož cena startuje na 4.68 €/měsíc.

Ceník Google Workspace, 26. 01. 2021
Ceník Google Workspace, 26. 01. 2021

Součástí Google účtu je poštovní klient, cloudový disk a správce fotografií, přičemž každý zdarma vedený uživatel má pro tyto 3 služby datový prostor o kapacitě 15 GB. Firemní uživatelé mají prostor dle svého tarifu.

Všechny ostatní služby (Google Analytics, Keep, Skupiny atd.) se do kapacity nepočítají a je možné je používat zcela zdarma bez omezení.

K dokumentům přistupujeme přes Google Disk

K dokumentům Google cloudu můžeme přistoupit buď přímo skrze Dokumenty, nebo přes Disk. Rozdíl je velký, protože když půjdete přes Dokumenty, dostanete se do nepřehledného výčtu všech dokumentů, které se vašeho účtu týkají. Můžete si je řadit a vidíte jejich náhledy, ale to je asi vše. V Disku vidíte kompletní strukturu adresářů a všech souborů v nich (ne jen dokumentů). Jednoduše se můžete pohybovat mezi nimi, vytvářet nové atd. Možností je zde mnohem více.

Soubory kancelářského balíku Google mají výjimku

Než se pustíme do vytváření a správy dokumentů, je ještě potřeba zmínit, že se soubory „Google Office“ nepočítají do datové kvóty. Můžete tedy mít klidně milión dokumentů, tabulek atd. na Google Disku, a z uvedených 15 GB neubude nic.

Vytváříme první Dokument Google

Jakmile jsme na svém Google Disku, pomocí tlačítka „Přidat“ vpravo nahoře, nebo pomocí pravého tlačítka kdekoliv v prázdném místě zvolíme Dokumenty Google > Prázdný dokument. Okamžitě se otevře nová záložka a v něm čistý dokument. Vytvoří se na tom místě (ve složce), ve kterém jste dali pokyn k vytvoření.

Vzhledově je podobný Wordu z balíku Office 2003 nebo LibreOffice. Není to omalovánka s barevnými ikonami, jak to je nyní, ale disponuje všemi potřebnými funkcemi.

Můj první dokument, Dokumenty Google
Můj první dokument, Dokumenty Google

Základní formátování, automatické ukládání

V nástrojové liště naleznete veškerá základní formátování, které bývá nejčastěji potřeba. Jedná se například o:

  • druh písma,
  • velikost písma,
  • zvýraznění,
  • nastavení barvy písma a pozadí, vkládání odkazů a obrázků,
  • zarovnání,
  • odrážky.

Další možnosti formátování naleznete v záložce Formát. Patří sem například nastavení sloupců, číslování a orientace stránek.

Důležitou změnou od „kamenný wordů“ je absence tlačítka Uložit. To tu nikde nenajdete. Protože pracujeme s dokumentem v cloudu a jsme připojeni k internetu, ukládání probíhá automaticky. Stačí cca 2 vteřiny nic nenapsat a dokument se sám od sebe uloží. Kdy by takto dokument naposledy uložen/zeditován, naleznete vpravo od záložky Nápověda.

Automatické ukládání, Dokumenty Google
Automatické ukládání, Dokumenty Google

Hned si můžete říct, že je to výborné, že se dokument sám ukládá (nepřijdete o něj například v případě výpadku el. energie), ale co když provádíme nějaké změny, které v dokumentu později nechceme, resp. provádíme změny a nechceme je uložit? Automatický ukládací systém nám prostě vytváří neustále novější a novější revizi, ale funguje tlačítko Zpět (Ctrl+Z) a pokud klineme na údaj o poslední úpravě (viz snímek výše), dokument nám nabídne historii změn (barevně zvýrazněno) až několik let dozadu!

 

Zkoušet a zkoušet

Google Dokumenty neumí vše, co draze placený systém Microsoftu, ale vezmete-li v potaz, že je to služba zdarma, není co řešit. Já sám za sebe nedám na Google v tomto případě dopustit. Psal jsem v něm většinu svých vysokoškolských prací včetně závěrečných, a není snad dne, kdy bych Google Dokumentů nevyužil.

Reklama

Napsat komentář

Reklama