WordPress 5: Jak si zvykáte na nový editor?

Datum poslední úpravy:

Štítky: editor obsahu | Gutenberg | WordPress

Redakční systém WordPress (WP) je opravdu hojně používaný (snad nejpoužívanější) a oblíbený. Vždyť s jeho pomocí si můžete velice snadno vytvořit blog, redakční portál, firemní stránky a s pomocí doplňků fotogalerie atd. Vývoj jde kupředu a ten se ani WP nevyhýbá, takže jsme se dne 27. 11. 2018 dočkali již 5. řady. Kdo byl však zvyklý na klasický textový editor příspěvků a stránek, dostal asi pěknou ránu.

 

Nový editor Gutenberg je hodně odlišný

Tou hlavní změnou je nový editor obsahu s názvem Gutenberg, který vypadá a funguje úplně jinak, než jsme byli zvyklí. Zatímco předchozí editor vzdáleně připomínal WordPad nebo textový editor řady Office, nové pojetí nepracuje s jedním obsahovým polem, nýbrž s bloky, které je možné dle potřeby vkládat a editovat. Jde tedy o jakousi skládačku.

Textový editor Gutenberg
Textový editor Gutenberg

 

Pokud máte jakkoliv povolenou automatickou aktualizaci a jádro přeskočí s verze 4.x na 5.x, může to pro vás být nemilé překvapení.

 

Zvyknout si nebo návrat ke klasice?

Pokud chceme WP nasazovat a používat i nadále, asi nám nezbyde nic jiného, než si zvyknout.

Naštěstí však existuje plugin, který umožňuje návrat původního textového editoru bez toho, aníž by jste se vraceli k původní řadě atd. Jmenuje se Klasický editor (příhodný název, že?), ale pokud ho budete vyhledávat mezi doplňky přímo v administraci WordPress, zadejte do vyhledávacího pole výraz „classic“.

Klasický editor WordPress
Klasický editor WordPress

 

V popisku pluginu je uvedeno, že bude podporován minimálně do roku 2022 nebo dle potřeby, takže bych se nebál ho nainstalovat a používat zcela běžným způsobem. Ano, možná je to krok zpět, ale neplatí snad zlaté pravidlo „Co funguje, neměň“?

 

Kam WordPress směřuje? K tvůrcům webů

Pokud si přečteme některý z článků o WordPress 5, dozvíme se, že WordPress je nyní často využíván webdesignery a tvůrci webů. Proč by ne, když postavit web na tomto CMS trvá jen chvíli (oproti programování webu od nuly), a obsahuje všechny zásadní funkce? Obrovská databáze pluginů, šablon i možnost jejich relativně jednoduchého doprogramování dělají z WP systém nepřeberných možností a využití.

WordPress 5.0 tedy nabízí a rozšiřuje možnosti, jak přímo z jeho administrace uspořádat obsah, editovat jeho výsledný layout atd., což zní opravdu slibně. Ovšem pozor, pokud budete chtít využívat jeho nových funkcí a možností, ujistěte se, že používáte podporovanou aktualizovanou šablonu. Pokud ne, klidně nasaďte výše uvedený Klasický editor a buďte v klidu. Neviděl jsem ještě stránku, kde by tento plugin nefungoval.

WordPress logo
WordPress logo

 

Jste-li noví správci WP stránek nebo blogeři, klidně už si zvykejte na pětkovou řadu a její podobu. Nemůžu ale vyloučit, že se původní editor nestane pevnou součástí jádra a vy si budete moct vybrat, jaký editor budete moct používat. Vždyť každý kolem mě chce ten původní.

A jaký editor vyhovuje vám?

Reklama

4 komentáře u „WordPress 5: Jak si zvykáte na nový editor?“

  • Přiznám se, že mě také vůbec neoslovil. Třeba se dočkáme, že si někdo z vývoje uvědomí, že tohle není zrovna není krok správným směrem a bude možnost používat původní editační rozhraní. Ne jen přes plugin.

   Každopádně si myslím, že se díky tomuto kroku začne řada lidí poohlížet po jiných CMS, než je právě WP.
   Před X lety jsem začínal s CMS Drupal verze 5/6, tak se na něj třeba zase podívám ;-)

   Odpovědět

Napsat komentář

Reklama