Windows 10: čištění aktualizací a dalších dočasných souborů

Datum poslední úpravy:

Štítky: aktualizace | čištění | dočasné soubory | úložiště | Windows 10

Čištění aktualizací operačního systému Windows a dalších dočasných souborů by měla být jednou z činností, kterou by jste měli zvládat. Ušetříte tak mnohdy i desítky GB diskové kapacity, které jsou plné zbytečností, které ke svému životu určitě nepotřebujete. V tomto mém příspěvku se dočtete, jak na to bez jakýchkoliv aplikací třetích stran.

 

Když Windows 10 přibírá na objemu

Snad každý operační systém během své činnosti nabírá na objemu a zdá se, že tento růst nebere konce. Aby ne, když během své nejen aktualizační činnosti nabírá další a další informace a záznamy, které se někam ukládat prostě musí.

Často tím trpí především menší SSD disky (kapacita 80 GB), kdy X desítek GB zabírá pouze Windows 10 a jeho části. Odkládacího prostoru nezbývá mnoho a na uložení rodinné kolekce či instalaci novější gamesy už není prostor.

Složka Windows
Složka Windows

 

Naštěstí umí spoustu těchto dočasných souborů vyhledat a odstranit samotné Windows 10. Jen se musí vědět, kde hledat.

 

Čištění aktualizací a dočasných souborů prakticky

Pro zobrazení a čištění systému klikneme na tlůačítko Start nebo do vyhledávacího pole (lupa). Zadáme slovo „úložiště“ (bez uvozovek) a jako první se nám objeví položka Nastavení úložiště. Tu kliknutím otevřeme.

Windows 10, hledáme úložiště
Windows 10, hledáme úložiště

 

Tím se dostaneme do nastavení Úložiště, kde vidíme obsazenost svého disku a můžeme se hlouběji podívat do 3 skupin aplikací a dat:

  • Aplikace a funkce,
  • Dočasné soubory,
  • Ostatní.

Nás v tuto chvíli zajímají Windows 10, hledáme úložiště, takže je otevřeme dalším kliknutím myši.

Windows 10, Úložiště
Windows 10, Úložiště

 

Nyní jsme na konci svého hledání. Vidíme skupiny dočasných souborů, které si Windows 10 ukládá a kolik MB/GB na disku zabírají. Jednoduchým označením a tlačítkem Odebrat soubory je nenávratně odstraníme ze svého disku a vytvoříme volné místo.

Jak můžeme vidět na obrázku níže, jen čištění aktualizací Windows Update nám přinese několik GB. Vyjma Koše a Stažených souborů, které nedoporučuji takto čistit z důvodu nechtěného a nevratného smazání svých souborů, zabírají aktualizace Windows nejvíce kapacity.

Windows 10, Dočasné soubory
Windows 10, Dočasné soubory

 

Jednoduché a bezpečné

Jak vidíte, k základnímu vyčištění systému Windows 10 není potřeba žádného dalšího a placeného software. Možnou (ne)výhodou je, že se neprovádí čištění registrů aplikací, jako umí například CCleaner.

Na druhou stranu je tento způsob mnohem bezpečnější a méně rizikový. Připadné potřebné dočasné soubory a cache si systém vytvoří hned, jakmile je bude potřebovat.

 

Co používáte vy?

Na závěr mého příspěvku mi nedá nezeptat se na jednoduchou otázku: „Jaký nástroj používáte na čištění OS Windows 10 vy?“

Pochlubte se v komentáři, děkuji.

Reklama

1 komentář u „Windows 10: čištění aktualizací a dalších dočasných souborů“

  1. Díky za článek. Na tohle téma je potřeba každá informace, Windows umí nepěkně nabobtnat. Osobně používám nejčastěji čištění disku z ovládacích panelů, což bude nejspíš stejný sw. jako v článku, jen s klasickým rozhraním Win. CCleaner je dobrý pomocník, ale musí se s ním opatrně, jinak umí nadělat pořádnou paseku. V krajní nouzi ještě sw. Avenger. Maže soubory, kterým se opravdu hodně nechce.

    Odpovědět

Napsat komentář

Reklama