Waterfox: vodní liška jako konkurence ohnivé?

Datum poslední úpravy:

Štítky: internetový prohlížeč | Mozilla Firefox | Waterfox

Mozilla Firefox je známý a oblíbený webový prohlížeč, který vznikl již v roce 2002. Avšak málo kdo ví, že naproti ohnivé lišce existuje také vodní liška, nebo-li Waterfox. V čem je jiná a co může nabídnout? Lze o ní mluvit jako o konkurentovi již zmíněného prohlížeče stáje Mozilla? Na to se pojďme podívat v tomto příspěvku.

 

Méně historie, jasný směr

Prohlížeč Waterfox je, jak se můžete na mnoha místech dočíst, odnož od prohlížeče Firefox. Pokud se tedy orientujete ve Firefoxu, zde to bude velice obdobné, místy stejné. Je podstatně mladší, jeho vznik je datován teprve do roku 2011, což je rozdíl 9 let.

Jeho hlavní odlišností je, že podporuje ve Firefoxu již nepodporované XUL a nepodepsané doplňky, které v novějším Firefoxu nenajdete a které tam již nefungují. Pokud tedy nějaké takové máte, doporučuji Waterfox minimálně vyzkoušet, třeba vám v něm půjde vše bez problémů.

Waterfox, doplňky
Waterfox, doplňky

 

Další odlišností je programovací jazyk, ve kterém je prohlížeč napsán. Zatímco společnost Mozilla Research pro Firefox vyvinula programovací jazyk Rust, Waterfox zůstal věrný jazyku C/C++, byť jazyk C/C++ stále využívají oba prohlížeče, mimo jiné další.

 

Instalace a přepnutí do českého jazykového rozhraní

Instalace prohlížeče Waterfox je jednoduchá. Bohužel však není v českém jazyce. Stačí spustit instalační balíček a pokračovat dle uvedených pokynů.

Waterfox, instalace
Waterfox, instalace

 

Během instalace dokonce nabízí možnost importu profilu (záložek, historie apod.) z jiného již instalovaného prohlížeče. To se určitě hodí, pokud zvažujete používat Waterfox více, než jen na otestování.

Waterfox, import profilu
Waterfox, import profilu

 

Instalace trvá pouze několik okamžiků, ale hne při prvním spuštění můžeme být nepříjemně překvapeni, kde je Čeština? Nemusíte však mít strach, Čeština v prohlížeči Waterfox je, jen je potřeba ji aktivovat.

To se provádí přes tlačítko menu (svislé 3 čáry, vpravo nahoře), kde zvolíme Options. Hned v první záložce General (Obecné) zvolíme jazyk rozhraní (Locale Select) na Češtinu, jak je uvedeno na snímku níže.

Waterfox, zapnutí českého jazykového rozhraní
Waterfox, zapnutí českého jazykového rozhraní

 

Důvodů pro Waterfox je několik

Nyní se dostáváme k důležité otázce, proč vlastně Waterfox používat, když se jedná „jen“ o fork a jeho mateřským prohlížečem je Mozilla Firefox, která má lepší podporu atd.?

Jeden z důvodů jsem uvedl už výše, že prostě Waterfox podporuje již nepodporované doplňky. Mezi další změny patří například zakázání Adobe DRM či Web Runtime (seznam hlavních rozdílů na Wikipedii). Dalo by se tedy říci, že je Waterfox bezpečnější a méně náchylný na komerci? To asi úplně ne, pokud podporuje nepodepsané a již nepodporované doplňky, ale každé má svoje klady a zápory.

Waterfox, stránka VojtěchKrál.cz
Waterfox, stránka VojtěchKrál.cz

 

Dalším a prostým důvodem je, že se na daném počítači a profilu střídám se svojí druhou polovičkou, přičemž ona používá jako svůj hlavní prohlížeč Mozilla Firefox, který chci také. Nebudeme si lézt do záložek, historie, profilů atd., takže já používám Waterfox a ona si může klidně zůstat na tom svém. Dává to docela smysl, že?

 

Synchronizace a multiplatformní použití zůstává

Na závěr této „minirecenze“ bych určitě měl zmínit, že online synchronizace zde existuje, stejně jako na Mozilla Firefox, a dokonce využívá stejnou databází, takže dochází k synchronizaci mezi oběma prohlížeči. Zajímavý případ spojení vody a ohně ve vzájemné spolupráci :-)

Waterfox, synchronizace účtu
Waterfox, synchronizace účtu

 

Další výhodou je, že je Waterfox multiplatformní, takže ho dostanete na operační systémy Windows 7 a výše, Linux, macOS i Android.

3 komentáře u „Waterfox: vodní liška jako konkurence ohnivé?“

  1. Je to kapku o-ff topic, ale při pohledu na „Water Fox“ mne zaujalo, že právě liška (ano, vím, že Fire Fox je panda červená) je u software tolik oblíbená. A koukám, co brand-designeři všechno vymysleli. Zkusmo jsem našel Travelling Fox, Digital Fox, Pixel Fox, Fencil Fox, Analytics Fox, kolegové mají Bidding Fox…

    Inu je to ke článku kapku off-topic – prostě mne zaujal „Water Fox“ brandem.

    Každopádně za recenzi děkuji :-)

    Odpovědět

Napsat komentář

Reklama