Jak šetřím za telefonování a mám volné ruce? Volám z internetu

Datum poslední úpravy:

Štítky: Odorik | podnikání | VoIP telefonie

Jako snad každý živnostník se nesnažím pouze maximalizovat výnosy, ale také snižovat náklady. I když je to mnohdy obtížnější, než vydělávat více.

Jednou z oblastí, na kterou jsem se zaměřil, je úspora za volání. Čas od času si potřebuje zavolat každý, přijímání hovoru je samozřejmostí. A když už si potřebujeme zavolat, proč platit peníze navíc?

Levné volání z počítače

Předpokladem k efektivnímu volání přes internet je práce u počítače. Sedím, mám před sebou monitor, klávesnici a myš. Na hlavě sluchátko na jedno ucho s mikrofonem. Když potřebuji zavolat, mám spuštěnou aplikaci MicroSIP Lite (ochuzená verze plně dostačuje). Připojený VoIP účet mám od operátora Odorik, takže mě volání po ČR stojí v rozmezí 0,25-0,59 Kč za minutu. Účtování je po vteřinách, uvedené ceny jsou včetně DPH.

Příjem hovorů mám na mobil, protože při volání z internetu odesílám své mobilní číslo. Příjemce nepozná, že volám přes počítač. Takže když mi volá, volá mi na mobil. Za přesměrování z mobilu na PC bych musel platit (byť v rámci haléřů), ale to nepotřebuji. Na příjmu jsem tak kdekoliv.

Díky sluchátku mám volné ruce

Pokud volám já, volám přes VoIP se sluchátkem na hlavě, takže mám volné ruce a mohu si hned dělat poznámky, vyhledávat informace apod. Je to pro mě velice efektivní.

Pokud mi klient zavolá na mobil, můžu si dát hlasitý odposlech (handsfree) a také mám volné ruce, ale nemusím snad říkat, jak to vybíjí baterii a každý by kolem mě slyšel, co mi klient říká. To není žádoucí. Naštěstí pracuji sám.

Soukolí ozubených kol, které do sebe dokonale zapadají
Při efektivní práci musí vše do sebe zapadat

Za hodinu volání zaplatím 35 Kč

Na závěr se podíváme na trochu počtů, souhlasíte? Nebudu počítat s fixními náklady za sluchátko s mikrofonem, zvukovou kartu má už teď každý počítač nebo notebook. Účtování je (v případě Odoriku) vždy po vteřinách, takže se nemusíte bát, že by vám bylo účtováno něco navíc. Platíte jen to, co skutečně provoláte.

Cena za volání 0,59 Kč/min. je pevná a platí pro všechny mobilní operátory v ČR, takže je možné sestavit takovouto jednoduchou tabulku:

Délka voláníCena (včetně DPH)
5 minut2,95 Kč
15 minut8,85 Kč
30 minut17,7 Kč
60 minut35,4 Kč
Tabulka cen volání VoIP sítě Odorik na mobily

U volání na pevné linky se ceny liší podle toho, zda voláte ve špičce (7:00-19:00), nebo mimo špičku (19:01-6:59). Každopádně je volání na pevnou linku vždy levnější, takže jsem rád za firmy, které pevné linky mají.

Co jednorázový paušál?

Pro toho, kdo hodně volá a není „uvázán“ u počítače (cestující obchodní zástupci), je efektivnější mobilní měsíční paušál, díky kterému za jednu částku volá neomezeně.

Proti tomu žádná, ale já jsem chtěl ukázat svou situaci. Za měsíc takto přes VoIP provolám v průměru několik jednotek hodin v rozmezí 100-200 Kč. Jsem plátcem DPH, takže si od těchto nákladů mohu ještě odečíst daň.

Vaše zkušenosti a pomoc bližním

Možná tento můj příspěvek pomůže někomu ušetřit něco málo nákladů. Pokud ano, splnil jsem důvod, proč jsem ho psal.

Pokud máte s úsporou za volání nějaké jiné zkušenosti nebo se chcete třeba jen pochlubit, budu rád za jakýkoliv komentář. Společně se tak něco naučíme a může pomoct dalším lidem.

Reklama

Napsat komentář

Reklama