Trust Vergo: ergonomická myš předchází karpálnímu tunelu

Sedíte často u počítače? Pozor na karpální tunel, který může znepříjemnit vaši práci a může být důvodem vzniku závažných zdravotních problémů. Já si z preventivních důvodů pořídil ergonomickou myš Trust Vergo a zatím jsem spokojen.

 

Časté sedění u počítače je problém

Kancelářskou činnost si bez počítače či notebooku už ani neumíme představit. V takových případech u něj sedíme 8 hodin v práci a X dalších hodin doma (na sociálních sítích, YouTube, chatech atd.). Není divu, že se mnohdy objevují nepříjemné bolesti zad, hlavy nebo „rozlámanost“.

Jednou z „nemocí“ častého sedění u počítače je syndrom karpálního tunelu. Objevuje se na ruce a je způsobený útlakem středního nervu, což má za následek snížení citlivosti, pálení ruky nebo nepříjemné brnění.

Žena se syndromem karpálního tunelu
Žena se syndromem karpálního tunelu

 

Léčba je komplikovaná

Důvodem vzniku syndromu karpálního tunelu je nadměrné namáhání zápěstí a šlach. Při práci na PC je tedy více ohrožen každý, kdo nepoužívá ergonomickou klávesnici s podložením zápěstí nebo špatně tvarovanou myš.

Samotná léčba spočívá především ve zklidnění namáhaného místa. Dále analgetika s protizánětlivým účinkem, léky na uvolnění svalů apod. Není na škodu také postižené zápěstí zafixovat, aby nedocházelo k dalším zbytečným a bolestivým pohybům.

Ruka s bandáží
Ruka s bandáží

 

Na karpální tunel jsem si pořídil myš Trust Vergo

Práce u počítače je mým denním chlebem. Minimálně 10 hodin tomu každý den dávám, takže je u mě karpální tunel reálným rizikem. Mírné brnění prstů znám a potýkám se s ním. Lékař mi radil vitamíny a magnesium, ale nic z toho mi nepomohlo. Stravuji se opravdu pestře, na vesnici.

Beru to jako daň za svou profesi, ale to neznamená, že bych se měl jakkoliv vzdávat nebo nezměnit své návyky. Prevence je důležitá.

Počítačová Myš Trust Verto Ergonomic, Krabička
Počítačová Myš Trust Verto Ergonomic, Krabička

Pořídil jsem si lehce modře svítící ergonomickou myš Trust Verto Ergonomic s USB připojením (bezdrátové příslušenství k PC nemám rád). Délka kabelu 1,5 mi akorát vystačila, rozlišení Dpi bohatě postačí na jakoukoliv nenáročnou činnost. Nejedná se o herní myš.

 

Je to o zvyku

V různých diskuzích na internetu si můžete přečíst, že trvá 1 den, než si na myš zvyknete. Já myslím, že u mě to bylo hned. Jsem pravák, myš je koncipovaná pro praváky, takže naprosto bez problémů. Palec sedne do jamky s LED osvětlením a zbytek ruky je opřený vlevo.

Počítačová Myš Trust Verto Ergonomic, Zezadu
Počítačová Myš Trust Verto Ergonomic, Zezadu

Ano, čtete dobře, ruka je opřená vlevo. V tomto případě neleží dlaň na myši, je o ni pouze opřena. Leží na boku u malíčku na stole či podložce.

 

Asi jedinou „nepříjemností“ je vystouplá špička, kterou čas od času potkávám, když přecházím z myši na klávesnici (a naopak). Především pokud nemáte takovou myš všude, ale střídáte stanoviště a máte pokaždé jinou myš v ruce.

Vzhledem k její velikosti se nehodí k převážení s notebookem. Je větší, než běžné myši, avšak jak jsem také na diskuzích četl, pro někoho by mohla být ještě větší.

Počítačová Myš Trust Verto Ergonomic, Tlačítka
Počítačová Myš Trust Verto Ergonomic, Tlačítka

 

Pět tlačítek a jedno kolečko

Co se týká vybavenosti, myš disponuje 5 tlačítky a jedním klikatelným kolečkem. Kromě 2 základních tlačítek (pravé, levé) se u palce nachází 2 směrová tlačítka (dopředu, dozadu). Na vršku je 1 tlačítko pro změnu Dpi (1600, 1000).

Výčet buttonů zakončuje klikatelné kolečko (je potřeba trochu síly) vhodné především pro rolování stránek na internetu.

Napsat komentář