Točivé HDD mají pořád smysl

Datum poslední úpravy:

Štítky: HDD | pevný disk | solid state drive | SSD

Velmi často se setkávám s názorem, že už jsou plotnové disky mrtvé, že je to jen přežitek, který musí zmizet. Náhradou jsou SSD disky, které jsou rychlé a bezhlučné (neobsahují pohyblivé části). Já částečně souhlasím, ale záleží na každém, na co disk potřebuje a jak s ním chce pracovat. Uveďme si tedy několik příkladů.

 

Do notebooku jasně SSD

Velmi často obsahují i nové notebooky (především levné modely) klasické pevné disky, které jsou hlučné, pomalé a mají větší spotřebu. Asi jediným důvodem, proč se stále dávají do notebooků, je jejich nízká cena.

Kdo ho používá spíše rekreačně a nelpí na rychlosti startování a běhu systému, může být spokojený. Všem ostatním jasně doporučuji SSD!

SAMSUNG Solid State Drive
SAMSUNG Solid State Drive

 

Pominu-li hlučnost, která je v případě dobrého provedení minimální, důležitými faktory jsou rychlost a spotřeba. Díky rychlému startování systému a všech aplikací obecně zkrátíte čas na provedení úkonu. V kombinaci s nižší spotřebou šetříte baterii svého přenosného počítače, můžete na něm pracovat déle a oddálíte nákup nové baterie.

 

Pro úložiště jasně HDD

Pevné disky naopak využijete v okamžiku, kdy potřebujete dlouhodoběji ukládat větší množství dat a zálohovat. Prostě když potřebujete velkou kapacitu za nízkou cenu.

SSD jsou stále drahé a vzhledem k velké poptávce po nich cena nijak výrazně neklesá. Spíše se zvyšuje jejich kapacita. Příkladem je volba koupě disku 2 TB:

 

Oba tyto disky bych klidně doporučil a sám používal. nevybíral jsem je tak, aby byl rozdíl co největší. Každopádně je zde rozdíl 5.037 Kč, což už je hodně znát. Za to by jste pořídili ono HDD ještě 3x.

WD Blue 2TB HDD 2017
zdroj: https://www.tsbohemia.cz/wd-blue-2tb-wd20ezrz_d236831.html

 

Příkladem typického užití HDD jsou NAS zařízení a další datová úložiště. Ani v desktopech se ale neztratí, o tom níže.

 

Do stolního PC kombinujte

Nepřenosné počítače, u kterých trávíte večery v klidu domova, by měly být rychlé, ale zároveň by měly mít kapacitu na videa, fotografie, hry atd. Jaký disk/y tedy vybrat? Rada je jednoduchá, oba dva typy:

  • Pro operační systém a rychlý běh instalovaných aplikací je jasným kandidátem SSD. Nikomu se totiž nechce 2 minuty čekat, než mu naběhne Windows, aby si mohl zahrát svoji oblíbenou hru nebo shlédnout další díl seriálu z Netflixu.
  • Pro uložení filmů, rodinných fotografií atd. potřebujeme vyšší kapacitu a nevadí nám, jestli se film začne přehrávat za 1 nebo za 4 vteřiny. Jako sekundární a další disky tedy jasně doporučuji HDD.

 

Budoucnost přeje Solid State Diskům

Jak léta plynou, SSD disky získávají na kapacitě a zlevňují. Oproti tomu jsou HDD disky už tak hodně levné (v ceně za GB) a jejich cena se více-méně nemění.

Každopádně bude ještě několik let trvat, než se vyrovnají svým točivým bratrům, kapacitně i cenově.

 

Na závěr si tedy dovolím malou tabulku použití typu disků do jednotlivých zařízení:

Notebook SSD
NAS, datové úložiště HDD
Stolní PC/Desktop SSD + HDD
SAMSUNG 860 EVO V-NAND SSD
SAMSUNG 860 EVO V-NAND SSD

 

Jak to mám já doma?

Já sám se řídím těmito pravidly, takže u notebooků mám SSD disky (80 a 240 GB), u stolního PC mám 1 TB SSD Samsung 860 EVO.

Možná se teď může zdát, že kážu vodu a piji víno, když mám 1 TB rychlý disk pro systém. Důvod je ale prostý, instalovaný DOOM Eternal zabírá více 40 GB a když k tomu přidáme ještě několik her, aplikací a stále bobtnající Windows, místa není nikdy dost.

Řekl bych, že pro běžné domácí použití je 240 GB SSD minimum.

Napsat komentář

Reklama