Teplovzdušné panely SolarVenti: přitápíme a ventilujeme

Datum poslední úpravy:

Štítky: SolarVenti | teplovzdušné kolektory

Klasické solární kolektory pro ohřev TÚV povětšinou známe. Přináší velké úspory řadě domácnostem. V tomto příspěvku se však podíváme na teplovzdušné solární kolektory, které neohřívají cirkulující vodu, ale přímo vzduch, který je vháněn do místnosti. Jaké mají asi výhody a proč bychom si je měli pořídit na chalupy?

 

Začneme odzadu

Obvyklé je to tak, že se začíná negativy a přechází se do pozitiv. Člověk si pak odnáší lepší dojem. Ani v tomto případě tedy nebudu dělat výjimku a začnu od negativ, pokud to negativa jsou.

Teplou vodu používáme na mytí, je možné rozvést potrubím a radiátory do různým místností. To s teplovzdušnými panely nedokážete. Ty pracují tam, kde je umístěn výstup. Navíc mají o něco menší efektivitu, ale to už záleží na mnoha faktorech, například materiál trubek, izolace atd.

 

Přejdeme do těch kladů

U společnosti SolarVenti jsem viděl 2 typy teplovzdušných kolektorů:

  1. se solárním článkem,
  2. bez solárního článku.
Teplovzdušný solarní panel SolarVenti SV30 A MidLine
Teplovzdušný solarní panel SolarVenti SV30 A MidLine

Model se solárním článkem bych si dokázal představit třeba na chalupě, kam se přes zimu nejezdí. Solární článek totiž pohání ventilátor, který se stará o „foukání“ ohřátého vzduchu do místnosti. Jde tedy o model, který je nezávislý na elektřině.

Ten druhý zmíněný typ je bez solárního článku, takže musí být připojen do elektrické sítě, aby se ventilátor točil a daný teplovzdušný panel fungoval. Oproti předchozímu typu něco málo el. energie spotřebuje, ale zase má tu výhodu, že ho můžete pustit i v okamžiku, kdy je venku teplo a chcete ho dostat dovnitř nebo potřebujete větrat.

Ovlhčení sklepa

Teplovzdušné solární panely SolarVenti mají ještě jednu dobrou možnost využití, odvlhčení sklepa. Kdo má starý sklep, tak asi ví, o čem mluvím.

Ve sklepních prostorách se udržuje vlhkost a tedy i plíseň. Ta je zdraví škodlivá a pokud máte ještě k tomu alergii, tak je pro vás stává sklep neobyvatelným. Běžné větrání nepomáhá, tak co s tím?

Existují sklepní modely, které sklepy větrají a ohřívají, takže dochází k odvlhčování a tedy zániku prostředí pro udržení plísní.

Ovlhčení sklepa
Ovlhčení sklepa

 

SolarVenti používá osvědčenou dánskou technologii

Klasické solární kolektory na ohřev vody mám doma na střeše a jsem s nimi spokojen (kromě instalace a zapojení, se kterým se občas hodně peru). Využití panelů SolarVenti je hodně a určitě bych si je rád vyzkoušel v praxi, ale zatím se o větrání stará moje drahá polovička, tak to prozatím nechám být. A chatu nevedu.

Každopádně se mi ten princip velice zamlouvá a pokud je založený na osvědčené dánské technologii, nebál bych se. Zajímavé je například video, jak takový teplovzdušný kolektor funguje v zimě:

Reklama

Napsat komentář

Reklama