Správu feedů zvládá Mergado na výbornou

Datum poslední úpravy:

Štítky: Mergado | XML feedy

Mergado je výborná aplikace pro správu XML i CSV produktových feedů. Využijí ho především majitelé e-shopů, pro které je Mergado téměř nutností.

Proč jsou XML feedy důležité?

Na internetu existuje nespočet prodejních kanálů, které jsou prostředníky mezi vašimi zákazníky a vašimi e-shopy. Pro jasnou představu stačí uvést Heuréku, kterou zná snad každý. Lidé si sem chodí vybírat zboží, které chtějí koupit. Mohou si o nich přečíst informace, recenze jiných zákazníků, ale především porovnat ceny e-shopů, aby zbytečně neplatily peníze navíc.

Avšak zboží, které se zde nachází, se sem nedostalo jen tak náhodou. Mohou za to XML soubory obsahující informace o produktech e-shopů, tzv. feedy. Ty generuje každý internetový obchod podle dat, které jsou v něm uložené. Jde tedy o identifikační číslo, název produktu, jeho zařazení do kategorie, cena, informace o dopravě atd. Údajů zde obsažených může být velice hodně (včetně parametrů typu barva, velikost aj.) a čím více, tím lépe. Zboží.cz a další zbožové srovnávače podle těchto parametrů umí filtrovat a zobrazovat je v přehledné tabulce, aby byly potencionálním zákazníkům hned na očích a nemuseli je hledat v textu.

Bez těchto XML feedů se zboží vašeho e-shopu do zbožáků nepropíše a vy máte smůlu. Přicházíte tak o spoustu zákazníků. Pro příklad uvedu soupis několika portálů, které XML feedy využívají:

 • Google Ads
 • Seznam Sklik
 • Facebook
 • Heuréka
 • Zboží.cz
 • Favi
 • Biano
 • Glami
 • HledejCeny
 • Srovnáme.cz atd.

Důležitá je správnost feedu

Pokud si pořídíte e-shop, ať už krabicový systém nebo na míru, tvorba výstupních XML feedů v základu bude. Avšak ne vždy vypadají podle specifikací, které zbožové srovnávače uvádí a vyžadují. Pokud bude chybět některý z důležitých elementů, vaše produkty prostě dostanou zákaz a nikdo se s vámi bavit nebude. Naštěstí je tu Mergado audit, který zcela zdarma a nezávazně zkontroluje vaše XML, zda jsou pro daný prodejní kanál vhodné, případně co je potřeba opravit nebo vylepšit. Je kompletně v češtině a ještě k tomu Vám ukáže konkrétní produkty, kde je zjištěný nedostatek.

Mergado, výsledek auditu včetně informací o chybách a nedostatcích
Mergado, výsledek auditu včetně informací o chybách a nedostatcích

Pro kvalitní zbožové XML nestačí jen mít vše podle Mergado auditu, ale musí obsahovat množství dalších informací, jaké jsou rozšířené parametry, informace o dopravě a další. Ty mnohdy e-shopy do feedů negenerují a když už, nemají správnou podobu. Bez nich se vaše e-shopy stávají outsidery a jen těžko mohou soupeřit s velkými prodejci, kteří za jejich správu platí nemalé peníze. Naštěstí jsem tu já, který rozšířené specifikace XML feedů znám a umím používat. Není nic snazšího, než mě kontaktovat nezávazným poptávkovým formulářem.

Mergado připraví ty správné feedy

Online aplikace Mergado patří mezi největší svého druhu nejen u nás v ČR, ale také na Slovensku a v dalších okolních zemích. Funguje tak, že si načte výstupní feed e-shopu (pro Mergado je to vstupní feed) a poskytne vám množství funkcí a možností, jak hodnoty upravit. Můžete elementy odebírat, upravovat i přidávat. Z jednoduchého feedu, obsahující jen základní povinné elementy, tak pomocí Mergada vytvoříte rozšířený feed obsahující spoustu dalších parametrů a informací.

Mergado je služba, tzn. neplatí se jednorázové pořízení. Díky tomu se o XML feedy stará neustále. Přibližně každé 4 hodiny stahuje data z feedů e-shopu, aplikuje nastavená pravidla a generuje výstupní feedy (XML nebo CSV). To dělá průběžně během celého dne, 365 dní v roce. I když měníte sortiment rychleji než ponožky, Mergado se s tím popere. Je to důležité především kvůli skladové dostupnosti.

Nízká cena, možnost profesionální správy

Cena za Mergado začíná na 286 Kč/měsíc bez DPH a záleží, s kolika výstupními položkami produktů se pracuje. Nejlevnější varianta je poskytována při počtu 10.000 položek na výstupu, přičemž se počet položek počítá takto:

 • položek na vstupu (z e-shopu) = 2.000,
 • položek na výstupu (z Mergáda) = 12.000 (2.000 Heuréka, 2.000 Zboží.cz, 2.000 Facebook, 2.000 Google, 2.000 Favi, 2.000 Biano).

Jak je tedy patrno, čím více zbožových srovnávačů a prodejních kanálů, tím více položek na výstupu. Pro každý kanál platí jiná pravidla (nebo je chcete mít jiná) a požaduje jiné elementy, takže se pro ně vytváří zvlášť feed. Existuje tzv. seznam formátů, do kterého se můžete podívat, které kanály jsou v základu podporovány.

Mergado, výčet exportů jednoho e-shopu
Mergado, výčet exportů jednoho e-shopu

Pro letmé představení si myslím, že to stačí. Mergado je ohromně silný nástroj, o kterém říkám, že je to nutný základ pro úspěšný online marketing jakkoliv velkého e-shopu. Všechny klienty se snažím dát pod Mergado, protože za těch X let vím, co všechno dovede a jak velký přínos má. Díky nabytým zkušenostem jsem si na něj udělal certifikaci a nabízím jeho správu v rámci mých služeb online marketingu.

Pokud také máte zájem, abych se o vaše XML feedy a marketing staral, není nic snazšího, než mi odeslat nezávaznou poptávku. Brzy se s vámi spojím.

Reklama

Napsat komentář

Reklama