Spotify prodělává, jak dlouho ještě vydrží?

Datum poslední úpravy:

Štítky: hudba | Spotify

Hudební aplikace Spotify je celosvětově známá a oblíbená. Používají ji desítky milionů uživatelů po celém světě. Její finanční výsledky však nejsou ani v roce 2018 uspokojivé. Jak dlouho bude ještě fungovat na našich počítačích a mobilních zařízeních?

Spotify jako hudební revoluce?

Poslech hudby patří mezi nejoblíbenější lidské činnosti vůbec. Posloucháme ji doma, v práci, v autě, při jízdě v MHD a třeba i ve škole. Ne každý si však může dovolit nakoupit hromadu songů a následně si z nich udělat vlastní playlist. Poslech rádia také není nejvhodnější, protože většinou nemůžeme ovlivnit repertoár a všudepřítomné reklamy také nepřidají k nerušenému poslechu. Co pak?

Řešení přišlo s aplikací Spotify, která umožňuje poslech hudby přes internet (v placené verzi i offline) a každý si zde může vytvořit vlastní seznam písniček, playlist.

Spotify playlist

Použití aplikace a poslech písniček je zdarma, reklam je zde minimum, většinou na zakoupení prémiového účtu právě Spotify. Zdá se, že se tedy skutečně jedná o revoluci v poslechu hudby.

Problémem jsou peníze

Pokud je aplikace i poslech zdarma, kde je háček? Jako obvykle to bývá finanční stránka věci.

Spotify totiž za streamování hudby autorům platí, a to nemluvím o samotném provozu serverů aplikace atd. Tyto náklady od vzniku Spotify roku 2016 rostou a na obrat k ziskovosti to skutečně nevypadá. Spotify je ve ztrátě.

Sice se vypracovala až na akciovou společnost a hodnota akcií roste, ale ztráta zůstává a kumuluje.Spotify akcie

Nesmí se všemu věřit

Finanční výkaznictví a realita jsou dvě věci,které jsou často neslučitelné. Kdybychom se dívali na věci pouze pohledem peněz, mnoho projektů by zaniklo. Já nevěřím, že je ona hudební streamovací služba skutečně v takové ztrátě, jak se veřejně uvádí.

Spotify má potencionál, který musí být využit. A i kdyby to náhodou finančně neutáhl a zkrachoval, určitě by se objevil někdo další, kdo by v jeho činnosti pokračoval.

Co myslíte vy? Jak dlouho se Spotify ve své podobě udrží?

Reklama

Napsat komentář

Reklama