Spoření nebo investování? To je, oč tu běží

Datum poslední úpravy:

Nedávno se ke mně dostala klasická "přeposílačka" (možná to bylo něco na Facebooku, už nevím), ve které bylo uvedeno, že POUHÝCH 8 % populace je schopno si své peníze jakkoliv odkládat na pozdější dobu, spořit. Docela mě to překvapilo, ale pokud vezmu v potaz, že většina celosvětové populace spadá na na asijské a africké země, beru to.

Buď a nebo

Je však velký rozdíl mezi slovy "spoření" a "investování". Spoření, v případě financí, není nic neobvyklého. Spousta z nás si spoří například na nové auto, na dovolenou, na novou mikrovlnku apod.

Investování je však už o něčem jiném… Investovat je možné například do vzdělání, do vlastního rozvoje osobnosti, do akcií a mnoho dalšího. Od spoření se liší především rizikem/nejistotou návratnosti. Odměny však bývají mnohem sladší 

Spořím, investuji

Přepočítat něco na peníze není až tak obtížné, v případě investování/spoření je to dokonce nutnou podmínkou. Záleží však na mnoha faktorech a na povaze osoby.

Sám sebe řadím mezi vybalancovaného člověka. Nejsem ten, který všechny své dostupné peníze spoří, ale čas od času se pustím i do nějaké té investice. Tím mám na mysli především finanční investice a portfolio mám docela bohaté. Ale o tom někdy příště, ano?

Rada na závěr?

Každopádně chci říct, ať se člověk nebojí. Život je jedna skutečně velká hra, mnohdy se rovnající sportu. Každý má svůj oblíbený sport, svůj vrchol, období odpočinku i útlumu. Jen je potřeba tyto své životní cykly rozeznávat a oddělovat od sebe. Jako je spoření a investování.

Moje rada na závěr je, ať je každý sám sebou a nenechává se strhnout davem či náhlým návalem emocí. Životní zápas je krátký a tak je důležité oddělovat své životní cykly a využít je na maximum! Věřte mi, za těch 30 let jsem toho nasbíral už docela dost, vyhraných i prohraných turnajů nejen na poli finančním.

Reklama

Napsat komentář

Reklama