Spánek jako dostatečný odpočinek? Ani náhodou!

Datum poslední úpravy:

Štítky: odpočinek | relaxace | spánek

Mnozí si myslí, že je spánek nejdůležitější fází pro lidský odpočinek. S tím nejde nesouhlasit, protože bez spánku prostě člověk být nemůže (ať už je kolikafázový). Otázkou však zůstává, jestli je spánek dostatečným odpočinkem?

Každý to má trochu jinak

Rozhodně se shodneme na tom, že pouhý spánek nestačí k tomu, aby byl člověk odpočatý. Je prokázáno, že je člověk po volném víkendu více pracovně schopný, než k jeho konci. A není to jen tím, že by se jen déle spalo, ale mozek se věnuje jiným nestereotypním činnostem.

Kdo pracuje převážně fyzicky, bude u něj mít spánek větší účinek, než ten, kdo pracuje hlavou. Spánek je totiž ideální pro fyzický odpočinek, ale kdo je neustále vystaven stresovému prostředí, častému namáhání mozkových buněk atd., musí odpočívat aktivněji.

jízda na kole

 

Kvalita spánku rozhoduje

Obrovským faktorem, který rozhoduje o spánku jako odpočinku,. je jeho kvalita. Někdo je zvyklý na pořádnou tvrdou postel a tak „spí na zemi“, někdo potřebuje spát „jako v bavlnce“ a volní pohodlnější postel.

Pokud ale hodně zobecním délku spánku (6 hodin denně), celých 25 % života člověk prospí. A jestli tuto čtvrtinu prospí špatně, odpočinek se nedostaví a projeví se to na mnoha místech.

spánek

 

Odpočívám s rodinou i u počítače

Já osobně pracuji spíše hlavou a je to znát. Nemyslím tím jen že mi při sedavém zaměstnání roste břicho, ale ke konci týdne pociťuji nepříjemné bolesti hlavy, mírné zhoršení koncentrace apod..

Naprosto ideální pro mě je, když odpočívám se svou manželkou a dětmi. Děti jsou velice činorodé a aktivní, takže spolu pobíháme, hrajeme na babu, na schovávanou a je nám prostě dobře.

Na počítači jsem tzv. vyrostl (první počítač jsem měl v 6 letech, IBM XT se „zeleným“ monitorem) a určitě jsem si na něj vypěstoval silný návyk. Není to však tak, že bych u něj seděl jako nějaký závislák, ale když je večer volno a manželka si dělá svoje, prostě si na chvíli sednu k PC, projedu zprávy na internetu a třeba si i chvilku něco zahraji.

Reklama

Napsat komentář

Reklama