Protokol HTTPS jako nutný standart? U někoho ještě ne

Datum poslední úpravy:

Štítky: Google Chrome | internet | protokol https | VIVnetworks | webové stránky

Bez zabezpečeného protokolu HTTPS si mnohdy ani neškrtnete. Nejen, že jste penalizování prohlížeči, ale bez HTTPS už Google nechce přijímat e-shopy a jejich propagace. I přesto takové stránky ještě existují a fungují. Nejedná se přitom o malé soukromé stránky či blogy.

 

Trocha historie a informací

Zabezpečený protokol HTTPS používá dnes podle dostupných informací více než 50 % webových stránek a trend v jeho užívání roste. Může za to i společnost Google, protože prohlížeč Google Chrome začal v roce 2017 označovat tzv. nezabezpečené stránky.

Samotný protokol není nic jiného, než známé HTTP rozšířené o protokol SSL či TLS, které šifrují vzájemnou komunikaci. Zabraňují tak falšování zpráv a odposlouchávání (hesla, citlivé údaje apod.), což je v dnešní internetové době skutečně nutné.

Matrix ve světě
Matrix ve světě

 

Kde se HTTPS protokol nepoužívá?

Jak jsem již výše uvedl, může se jednat o malé soukromé stránky, blogy, firemní prezentace atd. Jsou ale i stránky, u kterých bych to opravdu nečekal. Takovou je například mezinárodní VIVnetworks.com, která stále běží na nezabezpečeném HTTP.

Při snaze změnit URL na zabezpečené HTTPS dostanu chybovou hlášku.

VIVnetworks.com, nezabezpečené HTTP
VIVnetworks.com, nezabezpečené HTTP

 

U společnosti takovéhoto rozsahu, provedení a informací bych na 100 % čekal HTTPS zabezpečení! Zvláště, když zde máte kontaktní formuláře, ve kterém odesíláte své údaje.

 

Nedělám z komára velblouda?

Dobrá otázka, na kterou jednoznačně odpovídám NE. Když chce útočník někoho poškodit, obvykle se to nedělá formou nějakých virových útoků, avšak způsobem získáním co nejvíce informací o něm. Následně ho může poškodit například na sociálních sítích, odcizením a zneužitím hesla atd.

Jednoduchou prevencí je nebýt aktivní na nezabezpečených stránkách (bez protokolu HTTPS) a už vůbec na nich neprovádět platební operace, vyplňování citlivých údajů a tak dále. V dokumentu Ochrana osobních údajů může být uvedeno co chce, to je spíše formální krytí, ale kdyby mělo k úniku dojít, písmenka vás nezachrání.

Reklama

Napsat komentář

Reklama