Pozor na modré světlo, zapínejte režim Noční osvětlení

Datum poslední úpravy:

Štítky: Blue Light | modré světlo | Noční osvětlení | spánek | Windows 10

Máte problémy s únavou očí, usínáním a kvalitou spánku obecně? Pokud sedíte večer u počítače, může být příčinou přílišná dávka modrého světla, tzn. problematika blue light. Naštěstí to umí Windows 10 řešit, jedná se o režim Noční osvětlení.

O co přesně jde?

Tématice se velice pěkně věnuje portál Prevent Blindness, což v překladu znamená „Zabraňte oslepnutí“. Obecně se dá říct, že je viditelné bílé světlo složeno z několika barev (červené, oranžové, žluté, zelené, modré, indigové a fialové světlo), přičemž modré světlo dosahuje nejmenší vlnové délky a lidské oko je na něj nejvíce citlivé. Modrých čípků je v sítnici výrazně méně, než ostatních. Jsou to pouhá 4 %.

Viditelné světlo
Viditelné světlo

 

Jeho přebytek může způsobovat v perexu uvedené neduhy a postupné zhoršování zraku. Budete potřebovat stále silnější dioptrické brýle. Do -0,5 dioptrie (na dálku) to vesměs není potřeba řešit, pokud nepotřebujete vidět na tabuli nebo nevykonáváte profesi náročnou na ostrý zrak. Při vyšším stupni dioptrie už budou brýle potřeba, přičemž do úrovně 6,0 je ještě seženete v optice celkem dobře. Vyšší hodnota dioptrie už může vyžadovat speciální čočky, které jsou dražší.

Problém řeší technika

Možností, jak toto řešit, je hned několik:

  • Pokud již nosíte brýle, určitě se ptejte po čočce obsahující filtr eliminující právě zmiňované modré světlo, které je očím neprospívá. Bývá to ne příliš drahá příplatková položka, kterou doporučuji. Pro graficky existuje speciální modrý filtr, který je však dražší.
  • Dalším řešením je TV či monitor s integrovanou funkcí filtrem před modrým zářením. Mají ho například některé monitory řady ASUS. Zde implementovaná technologie se nazývá ASUS Blue Light Filter.

Windows 10 má funkci Noční osvětlení

Pokud nedisponujete požadovaným HW a ani brýlemi, třetí a nejschůdnější možností je využití tzv. režimu Noční osvětlení.

Nastavení nočního osvětlení, Windows 10
Nastavení nočního osvětlení, Windows 10

 

Tento řežim si můžete přizpůsobit dle času či polohy, v základním nastavení bývá vypnutý.

Rozdíl v jeho zapnutí poznáte na první pohled, dle nastavené intenzity teploty barev (bez modré jsou barvy teplejší) je bílá barva změní na nažloutlou. Podívejte se například na můj blog s bílým pozadím při zapnutí této funkce.

Lepší je filtr modrého světla na monitoru

Režim Noční osvětlení ve Windows 10 nastavuje filtr modré barvy z 0 na 100. Mám to porovnáno s filtrem modré barvy na monitoru Viewsonic XG3240C, který má možnost nastavení stupně filtrace po 1 bodu (procentu). Při nastavení na maximální hodnotu obraz zežloutne přibližně na tu hodnotu, jakou nastaví funkce Noční osvětlení. Pro běžné negrafické použití je dobré zvolit kompromis (hodnota 50). Bílá barva se ještě tváří jakž takž bílá se žlutým nádechem.

Kdy filtrace není žádoucí?

Asi je jasné, že filtrace modrého světla není v některých případech žádoucí. Například grafici nemohou mít filtrované modré světlo, protože bez modré se nedostanou na čistě bílou a veškeré barevné odstíny uvidí jinak, než ve skutečnosti jsou.

Obecně ale doporučuji zapínat tuto funkci, pokud nechcete nosit brýle od počítače nebo se potýkat s únavou a poruchami spánku. Dle informace uvedené přímo ve Windows vám přepnutí na teplejší Noční osvětlení může pomoct usnout. Takhle na vás Microsoft myslí :-)

3 komentáře u „Pozor na modré světlo, zapínejte režim Noční osvětlení“

  1. Problematikou se již 3. den zajímám. Určitě nějaká opatření provedu a už se na tom pracuje. Zrak zhoršený na práci s PC posledních 10 let. Změnu pozoruji 2 roky.

    Odpovědět

Napsat komentář

Reklama