Ekonomika posiluje, nezaměstnanost klesá a příjmy rostou. Otázkou však zůstává, kam investovat a kde spořit, abychom z toho měli co nejvíce a nemuseli se bát, že bychom o své peníze mohli přijít? Odpovědí jsou podílové fondy.
Předem zmíním, že se tento článek nebude zabývat investicemi do nemovitostí, umění či dalších prvků hmotné podstaty.
Základní otázky investice do podílových fondů
Tyto spořící instrumenty nabízí většina bank v České republice. Za sebe uvedu kupříkladu Českou spořitelnu, ČSOB či Komerční banku. Nenajdete je například u mBanky (alespoň já jsem je nenašel) a Fio banka má celý způsob investice do podílových fondů jinak, ale o tom třeba někdy příště.
Každopádně je potřeba si položit tyto základní otázky:
- Kolik finančních prostředků chci investovat?
- Na jak dlouhou dobu?
Schválně jsem do otázek nezahrnul dostupnost takto uložených finančních prostředků, protože to bývá 2-3 týdny od podání požadavku na stažení vložených peněz, což je oproti fixovaným investicím například do stavebního spoření směšné.
Čím déle, tím lépe
Pokud chcete z uložených peněz do podílových fondů něco mít, měli by jste jich uložit co nejvíce a na co nejdelší možnou dobu. Těmi hlavními důvody jsou vstupní poplatky a možná kolísavost.
Vstupní poplatky do 3 %
Co se týká vstupních poplatků, ty se liší především povahou podílového fondu. Pokud se bude jednat o dluhopisový fond (menší riziko, menší kolísavost, avšak menší zisk), bývá to kolem 1,5 %. V případě odvážnějšího investování do akciových fondů (větší riziko, větší kolísavost, avšak větší zisky), vstupní poplatek bývá 3 %.
Tento poplatek vám je sebrán ihned při vstupu vašich peněz do podílového fondu.
Délka spoření až několik let
Vzhledem k výše uvedenému vstupnímu poplatku (který u běžného termínovaného spoření není) je potřeba spořit delší dobu. Hned v prvním roce totiž ztrácíme až 3 % při vstupu.
Pokud si tedy vybereme fond se ziskovostí 4 % ročně, za první rok „vyděláme“ pouhé 1 % (3 % jsou vstupní náklady), ale v dalších letech už jsme v mnohem hezčích zelených číslech.
Výstupní poplatky u běžných otevřených fondů nejsou.
Investice začínají na částce 500 Kč
Vzhledem k faktu, že se jedná spíše o dlouhodobější investici, měli bychom investovat tolik peněz, abychom se v případě nahodilé nepříznivé situace bez těchto peněz obešli a nemuseli na ně sahat.
Investice do fondů obvykle začínají na částce 5.000 Kč, ale v případě pravidelného investování (měsíční zasílání trvalým příkazem) nám postačí částka 500 Kč. To si myslím, že je dostupné pro každého ekonomicky aktivního člověka.
Podílové fondy, výhody a nevýhody?
Pokud chcete opravdu efektivně zhodnotit své finance a nemáte kapacity či buňky na to, aby jste se věnovali například přímému investování do akcií, podílové fondy jsou ideální volbou.
Za výhody můžeme považovat tyto:
- investice již od 500 Kč/měsíc,
- o naše peníze se starají profesionálové,
- peníze jsou obvykle dostupné za 2-3 týdny,
- nulové výstupní poplatky,
- nadstandartní zisky.
Máme tu však i několik nevýhod:
- vyšší vstupní poplatky,
- možná kolísavost kurzu (především v případě akciových fondů).
Půda pro další články je připravená
Já sám mám zkušenost s investováním do podílových fondů v délce několika let a mé portfolio neobsahuje jeden jediný fond.
Tímto příspěvkem jsem vás, čtenáře a zájemce o zhodnocení peněz, informoval o možnostech využití podílových fondů a vytvořil si půdu pro další texty. Ty už budou zaměřené i na konkrétní podílové fondy.
Chcete-li se těšit ze svého potencionálního zisku, zde budete mít příležitost. Stačí navštěvovat můj blog a já vás seznámím s opravdu fungujícími otevřenými podílovými fondy s reálným výnosem (pokryjí inflaci a ještě přidají něco navrch).
Nebo už jste investovali do podílových fondů? Jaké máte zkušenosti?