Jak na otužování ve sprše? Moje zkušenosti

Datum poslední úpravy:

Štítky: otužování | sprcha | studená voda

Zima se blíží ke svému konci, ale máme tu další vlnu rýmičky, viróz a chřipek. Vidím to nejen na svém blízkém okolí, ale třeba i ve školce, kam moje dcera dochází. Já se jako obvykle držím, zpravidla se s nákazou potýkám až jako poslední a jen po několik málo dní, pokud něco vůbec chytnu. Je to nejen životosprávou, kterou se snažím dodržovat (pestrá strava, méně stresu, optimismus), ale i otužováním, které se snažím dodržovat.

 

Začínám jako obvykle

Jelikož doma nemám sprchový kout, ale vanu, prostě si do ní sednu nebo dřepnu a umyji se zcela normálním způsobem teplou vodou. To je však jen první fáze. Teplá voda je příjemná a kvůli mýdlu, šampónu (či sprchovému gelu) je použití teplé vody na mytí doporučované a potřebné.

 

Druhá a studenější fáze

Jelikož mám u sprchy pákovou baterii, nemusím se zlobit s kohoutky a prostě páku přetočím přibližně ze stejné polohy teplé vody na vodu studenou. Přijde mírný šok a proto je dobré na začátku otužování mířit spíše na nohy, které se s přívalem chladné vody poperou mnohem lépe. Dále už nesmíme na nic čekat přes ruku si rychle přesunout studenou sprchu na záda a hlavu. Je potřeba prodýchávat a snažit se dýchat klidně a zhluboka.

Pod sprchou
Pod sprchou

 

Kdy s otužováním přestat?

Během chvíle doporučuji dát ještě studenější vodu (tělo už je trochu zvyklé) a pokračovat v oplachování. Určitě nevynechat žádné tělesné partie.

Toto studené sprchování stačí provozovat cca 15 minut a končit by jste měli v okamžiku, kdy máte po celém těle husí kůži a je vám prostě zima.

 

Takhle mi to stačí a je to paráda

Rozhodně musím říct, že je to super pocit, když vylezete z té studené sprchy. Žebřík či infrazářič puštěný nemám, protože se chci pořádně vychladit a otužit.

Pod vodopádem
Pod vodopádem

 

Samozřejmě, že musíte být ve zdravém fyzickém stavu, aby jste si případnou nemoc ještě nezhoršili, ale pokud jste zvyklí se sprchovat klidně každý den, otužujte se. Odměnou vám bude zvýšená odolnost vůči běžným nemocem a i psychicky na tom budete lépe.

 

Toto jsou mé zkušenosti a praxe. Pokud máte někdo něco lepšího, sem s tím, ale do ledové řeky mě asi nedostanete :-)

Reklama

2 komentáře u „Jak na otužování ve sprše? Moje zkušenosti“

  1. Myslím si že 15 minut pod studenou sprchou je dost hodně, taky ten odběr vody. .JA se sprchuji maximum 8.min rano 8 min večer. studenou vodou, cvičím 10mim rano a 10 min večer. Dělam to zatim dva měsíce, snad to pro začatek stačí.

    Odpovědět

Napsat komentář

Reklama