Operační systém Manjaro: lehce nabyl, lehce pozbyl

Datum poslední úpravy:

Štítky: Linux | Manjaro | operační systém

O tom, že mám rád OS Linux, se už asi ví. Za posledních několik let jsem vyzkoušel několik „TOP“ distribucí se snahou najít takovou, který by mi asi nejvíce vyhovovala na univerzální práci i zábavu na počítači. Pod vlivem statistických hodnot a PR povídaček okolo jsem se dostal až k operačnímu systému Manjaro, který je na mnoha místech vychvalován a oblíben. Mně však zklamal a zavřel si na dlouho svá vrátka. Proč tomu tak je?

 

Podle DistroWatch je nejnavštěvovanější

Internetový portál DistroWatch.com ve svých statistkách uvádí, že je Manjaro nejnavštěvovánější linuxovou distribucí od roku 2018 včetně. Informace zde uvedené považuji za dosti relevantní a nemám důvod jim nevěřit, takže proč tedy systém nezkusit?

Manjaro Linux
Manjaro Linux

 

Průběžné aktualizace Manjaro nedělají dobrotu

Nebudu zde Manjaro popisovat, to není předmětem tohoto příspěvku, ale jen zmíním, že se celý celý systém aktualizuje průběžně. Nainstalujete si ho a pomocí integrovaného správce aktualizací ho neustále povyšujete na vyšší a vyšší verzi, včetně všech podporovaných aplikací.

V tom je ale problém, protože se může snadno stát, že neustále instalujete a aktualizujete (restart není potřeba), ale jakmile vypnete počítač a chcete ho opětovně spustit, už to nejde.

Přesně to se mi stalo už podruhé v rámci několika týdnů. V tom druhém případě se jednalo o chybu libidn2.so.0 (informace k chybě na Google).

 

Potřebuji fungující systém

Jasně, řešení existují a na internetu jsou, ale pokud nejste zkušený uživatel a nemáte k dispozici bootovací médium, může být problém. Pro mě nebyl problém vzít LiveDVD, zkonpírovat data a systém prostě přeinstalovat, ale nějaký čas to zabere.

Manjaro mě v tomto ohledu velice zklamalo! Nahradil jsem ho za Linux Mint, se kterým mám již několikaleté zkušenosti a funguje skutečně dobře. Rozhodně tam takovéto problémy nebyly.

Vřele tedy doporučuji se Manjaro Linuxu vyhnout, pokud nejste nadšenec, milovník problémů a experimentátor.

 

Reklama

Napsat komentář

Reklama