O fakturaci, DPH, kontrolní hlášení atd. se mi stará iDoklad

Datum poslední úpravy:

Štítky: daňová přiznání | EET | fakturace | iDoklad | Kontrolní hlášení | podnikání | účetnictví

Když jsem v polovině roku 2018 opouštěl zaměstnanecký poměr a opět startoval plátcovství DPH, bylo mi jasné, že se bez řádné fakturace, systému pro kontrolní hlášení, daňová přiznání atd. neobejdu. Zároveň jsem už ale věděl, že se budu chtít dát cestou online kanceláře (Google služby u mě byly a jsou na denním pořádku). Pod vlivem marketingu jsem zvolil iDoklad a neudělal jsem špatně.

 

Dříve zdarma, později placené

Dobře si pamatuji, kdy byl ještě iDoklad zdarma dostupnou aplikací a já si účet založil. Je to jen několik málo let dozadu, vždyť vývoj začal už v roce 2010 (celý příběh iDokladu).

Však se také dobře umístil v hodnocení Křišťálová lupa, kdy byl v roce 2014 na 4. místě v sekci Nástroje a služby.

Křišťálová Lupa, iDoklad na 4. místě
Křišťálová Lupa, iDoklad na 4. místě

 

Už v tu dobu ale bylo jasné, že takovýto nástroj (navíc neustále vyvíjený) nemůže zůstat zdarma do nekonečna. Zlom nastal v roce 2017, kdy vlastnící společnost Solitea oznámila, že od 1.6.2017 bude iDoklad placenou službou.

 

Ceny přijatelné, podpora dobrá, funkčnost vyhovující

Služba iDoklad stále má i neplacenou variantu (abych nemystifikoval), ale jedná se o obyčejnou fakturaci pro max. 5 kontaktů, což může být dostačující snad jen pro mikropodnikatele.

Pokud už potřebujete neomezený adresář a napojení na EET (nutné zlo současné doby), musíte počítat s měsíčními náklady 133 Kč bez DPH.

Pro mně, jakožto plátce DPH, je však nejvhodnější mít tarif Oblíbený, který stoji 233 Kč/měsíc, avšak v něm mám vše z předchozích tarifů a navíc podávání přiznání k DPH, kontrolní hlášení, roční zúčtování příjmů atd. Prostě vše, co k podnikání potřebuji. A za ty peníze je to přijatelné.

iDoklad, ceník
iDoklad, ceník

 

Dokonce i podpora mě mile potěšila. Žádný z mých dotazů nezůstal bez odpovědi, byť odpověď nečekejte okamžitě, ale v rámci 1-2 dnů. To by mohli trochu zrychlit.

 

iDoklad bych už neměnil

Už jsem si zvykl, že mám vše na jednom místě a online. Do svých kontaktů, faktur a daňových přiznání se dostanu odkudkoliv, kde mám dostupný internet. Vše je navíc přehledné a rychle se v něm orientuje.

Online službu iDoklad tedy mohu doporučit každému, kdo chce elegantně řešit fakturace, DPH, kontrolní hlášení apod. Prostě běžné účetnictví a fakturaci včetně přiznání. Je tedy ideální pro živnostníky a malé firmy.

Pro větší společnosti je však iDoklad nepoužitelný, protože v jejich případech jsou firemní procesy či účetnictví na mnohem vyšších úrovních a tam prostě takovéto online řešení stačit nemůže.

Napsat komentář

Reklama