NetWorx: sledování datových toků v síti zdarma

Datum poslední úpravy:

Štítky: monitoring | NetLimiter | NetWorx | sledování sítě | Windows 10

Monitorování sítě a přenesených dat je kolikrát obtížné, pokud nedisponujete firewallem s touto funkcí nebo nějakým specializovaným nástrojem či serverem. Možná také někteří pamatujeme na aplikaci NetLimiter Monitor, která byla po jednoduché registraci zdarma k domácímu nekomerčnímu využití, samozřejmě ořezána o omezovací funkce. Stále tu však existuje aplikace, která sledovat využití sítě na daném PC umí a nejen to. Jmenuje se NetWorx.

Graf využití v reálném čase

Tato nenáročná aplikace určená pro OS Windows XP a výše patří do portfolia australské vývojářské společnosti SoftPerfect. Avšak disponuje plně lokalizovaným českým jazykovým rozhraním a je velice jednoduchá na ovládání.

Ihned po instalaci se implementuje do nástrojů spodní lišty Windows a pokud si ho nenastavíte jinak, spouští se s každým startem operačního systému. Přes pravé tlačítko do prázdného místa na liště a postupem Panely nástrojů => NetWorx Desk Band si aktivujete graf využití síťového připojení opět na liště. Velice praktické, doporučuji.

NetWorx na liště
NetWorx na liště

 

Od tohoto okamžiku NetWorx měří a ukládá statistické údaje využití síťového připojení daného PC.

Přehledné statistiky a přenos dat aplikacemi

Statistiky datových přenosů a jejich grafické ztvárnění je jednou z hlavních funkcí aplikace. Různých přehledů využití sítě dle jejich časového určení zde najdeme nespočet:

 • hodinové,
 • denní,
 • týdenní a další období.

Požadované období je také možné si nastavit ručně.

NetWorx, přehled využití
NetWorx, přehled využití

Velice praktickou funkcí je zobrazení využití sítě jednotlivými aplikacemi. To je však potřeba povolit v nastavení aplikace, viz snímek níže. Jedná se o volbu „Ignorovat přenosy v rámci sítě“. Pokud tedy nepotřebujete sledovat lokální datové toky, klidně volbu zatrhněte. V opačném případě nechte povolené a budete tak moct sledovat například přenosy z/do místní LAN.

NetWorx, ignorovat přenosy v rámci místní sítě
NetWorx, ignorovat přenosy v rámci místní sítě

Pokud tak uděláte, ve statistikách (dvojité kliknutí na ikonu na liště) se můžete podívat, jaké aplikace stály za jakým objemem dat. To vše dle vámi zvoleného časového rozlišení.

NetWorx, přehled využití aplikacemi
NetWorx, přehled využití aplikacemi

NetWorx zdarma pouze do verze 5.x

Pokud jste se dívali na stránky SoftPerfect po aplikaci NetWorx, určitě jste si všimli, že není freeware, ale že stojí od  550 Kč pro jedno PC. To platí pro všechny verze od 6. řady.

Stáhnete-li si a nainstalujete program z 5. řady, máte ho zdarma! Jen při instalaci nesmíte zapomenout nezatrhávat/odtrhnout tlačítko „Kontrolovat aktualizace automaticky“. Pokud to uděláte, program NetWorx se nebude snažit aktualizovat na verzi 6.x, která již zdarma není. Zůstanete tak na řadě 5.x, která je free.

NetWorx, kontrolovat aktualizace automaticky
NetWorx, kontrolovat aktualizace automaticky

Ve Windows 10 funguje bez problémů

Možnou otázkou je, když chceme používat již nepodporovanou verzi, jak je to s funkčností s současných operačních systémech (64 bit)? Ani na současném W10 64bit jsem nezaznamenal sebemenší problém. NetWorx bez problémů funguje a dělá to, co má.

Lepší než NetLimiter?

Na závěr položím důležitou otázku. Je NetWorx lepší než NetLimiter?

Pokud potřebujete lokálně omezovat svou rychlost připojení a datové toky, NetLimiter zůstává TOP produktem. Pokud vám jde pouze o statistiky a sledování toku dat napříč sítěmi (bez limitování rychlostí), je NetWorx tou správnou volbou. Sám ho používám již několik let a mohu ho proto doporučit. Nebo znáte nějaký lepší freeware, který toto umí?

NetWorx ve verzi 5.5.5 si můžete stáhnout například z portálu Stahnu.cz. Google určitě pomůže :-)

Reklama

2 komentáře u „NetWorx: sledování datových toků v síti zdarma“

 1. Vážený pane Králi,
  hledal jsem (ale marně) češtinu pro verzi 5.5.5 a nikde jsem nic nenašel. Je snad v dřívějších verzích?
  Angličtinu sice celkem zvládám, ale pro intuitivní obsluhu by mi ta čeština přišla vhod.
  Moc děkuji za Váš čas a ochotu pomoci.

  Odpovědět

Napsat komentář

Reklama