Poštovní klient Mozilla Thunderbird je nenasytný. Není proto divu, že postupně zpomaluje, špatně vyhledává a zabírá příliš místa na disku. Zvláště při větším počtu spravovaných poštovních účtů a většímu počtu zpráv si toho můžete všimnout. Pojďme ho důkladně pročistit.
Problém více účtů a množství zpráv
Po poštovním klientovi Mozilla Thunderbird zřejmě sáhnete v okamžiku, kdy potřebujete spravovat více účtů z jednoho místa, potřebujete rychle přepínat mezi nimi a snadno měnit odesílatele. Avšak v základním nastavení trpí jedním neduhem, což je jeho “žravost”. Automaticky totiž vytváří a stahuje kopii pošty ze serveru na PC jednotku, na které je instalovaný. V mém případě je to už přes 100 tisíc zpráv, které mi při plném stažení zabírají více než 40 GB diskového prostoru. A to nemluvím o výpočetním výkonu, který mi zabírá neustálé indexování, znovunačítání. Díky za SSD, protože na klasickém HDD je tohle skutečné peklo.
Naštěstí existuje řešení, které je možné aplikovat i na již běžícím účtu. Je sice trochu “kostrbaté”, ale funkční. V první řadě je potřeba používat IMAP protokol nebo jiný, který si ponechává zprávy na serveru. Tudíž můžete mít stejný e-mailový účet na více zařízeních a zprávy tam stále budete mít všechny. Rozhodně tedy není vhodný při používání zastaralého protokolu POP3, který nahraje zprávu na klienta a ze serveru ji smaže. Pokud například máte poštovní účet u Tiscali, tak o tom vím, že IMAP nepodporuje.
Zda používáme IMAP protokol si můžeme zkontrolovat přímo v Mozille v sekci Nastavení účtu => Nastavení serveru v poli s adresou serveru.
V první fázi budeme mazat
Pokud nenastavujeme účet zcela nově, neprve by bylo dobré stávající staženou poštu vymazat. Stejně by si ji pošťák znovu stáhl v rámci pravidelné synchronizace. Avšak to my nyní nechceme, takže klienta Mozilla Thunderbird zcela vypneme, aby nám neběžela žádná instance.
Nyní přijde na řadu vyčištění/smazání stažené pošty, což je nejjednodušší provést třeba pomocí dvouokenního správce souborů Unreal Commander. V něm si najdeme složku s uloženým profilem pošty (obvykle složka Users=>”jméno”=>Data aplikací(AppData)=>Roaming=>Thunderbird=>Profiles=>”název profilu”=>ImapMail. Zde bude mít každý poštovní účet svou složku a MSF soubor. Je potřeba oboje smazat. Tím nesmažene uložené údaje o účtu (nastavení serveru, heslo apod.), ale pouze stažené zprávy.
Pozor, složka Data aplikací(AppData) může být skrytá, takže je potřeba pomocí klávesové kombinace Ctrl+H zapnout zobrazování skrytých souborů a složek.
Nastavení synchronizace a úložiště
Nyní nás čeká rychlé vypnutí synchronizace zpráv v samotném klientovi. Rychlé proto, protože jakmile Mozillu Thunderbird znovu spustíme, ihned se začnou stahovat všechny zprávy ze serveru, což nechceme. Takže ihned po spuštění přejdeme do Nastavení účtu => Synchronizace a úložiště, kde stačí zrušit zátržítko uchovávání místní kopie zpráv.
Případně můžeme provést vlastní nastavení, například že se budou stahovat pouze zprávy za posledních 30 dnů, ale nemysleme si, že se zprávy z disku po uplynutí 30 dnů sami smažou.
Hlavičky zpráv se stahovat budou
Toto nastavení synchronizace neznamená, že se pošta nebude stahovat vůbec. To by klient nemohl v poště vyhledávat a vůbec pracovat. Hlavičky zpráv se základními informacemi a texty se stahovat stále budou, ale nebudou se stahovat přílohy a dalši rich-text prvky. Všechny tyto prvky se budou stahovat “na požádání”, takže při otevření, stažení přílohy atd.
V mém případě došlo k redukci z více než 40 GB na cca 200 MB, přičemž už jsem s mnoha zprávami pracoval, reagoval na ně.
Pravidelná údržba klienta Mozilla Thunderbird
Pokud nepotřebujeme pracovat se všemi zprávami opakovaně a s dlouhým časovým odstupem (to snad nikdo nepotřebuje), je výše uvedený postup dobrým způsobem pravidelné údržby, jak “držet Mozillu Thunderbird na uzdě”. Také tím zrychlíte její start a celkově práci s ní, ale frekvenci údržby nechám na každém individuálně. Myslím si, že 1x za půl roku by to mohlo být dostatečné.
Díky moc za skvělý článek, pomohlo :-)
Doporučuji otočit postup – nejprve vypněte synchronizaci v Thunderbirdu, ukončete ho a potom smažte obsah složky ImapFile z profilu Thunderbirdu. Při dalším spuštění Thunderbird stáhl nově hlavičky zpráv, což je mnoooohem rychlejší (je napsáno v článku).
BTW: Nešlo mi smazat složku účtu (na obrázku složka imap.gmail.com), ale její obsah byl odstraněn, takže to nijak nevadilo – stejně se opět založí. Pro případné “rejpaly”: Thunderbird byl ukončen, zkontroloval jsem to pomocí Správce úloh.
Ještě rozdíl ve velikosti složky ImapFile: původně 3 GiB, nyní 7 MiB. Super :)