Microsoft Edge už umí synchronizovat historii

Datum poslední úpravy:

Štítky: internetový prohlížeč | Microsoft Edge | synchronizace

Internetový prohlížeč Microsoft Edge konečně dostává plnou podporu synchronizace a konečně se blíží do své finální podoby. Je však potřeba mít nejaktuálnější verzi a nastavení synchronizace historie a oken povolené. Jak na to si můžete přečíst v následujících odstavcích.

Používanost Microsoft Edge roste

V globálním měřítku je suverénně nejpoužívanějším internetovým prohlížečem Chrome od společnosti Google. Výrazně překonává všechny své konkurenty a nechává je daleko za sebou, i když bývají rozdíly malé, někdy až zanedbatelné. Je to dáno především dobrou podporou a funkčností, ale také agresivní politikou, kdy je Google Chrome doporučován nebo dokonce součástí instalačního balíku jiného programu.

Microsoft Edge jde v tomto ohledu ještě dál. Není totiž pouze doporučován, ale stal se součástí operačního systému Windows, takže pokud poctivě aktualizujete a staráte se o svůj systém, imternetový prohlížeč Edge budete mít nainstalovaný.

EDGE + IE mají přes 5 %

Protože Microsoft Edge nahrazuje stařičký Internet Explorer, jejich hodnoty užívanosti se často uvádí v součtu. Ten nyní překonává hranici 5 % a roste, přičemž si ukusuje především od prohlížečů Chrome a Firefox.

W3Counter, používanost internetových prohlížečů v lednu 2021
W3Counter, používanost internetových prohlížečů v lednu 2021

Synchronizace je nyní kompletní

Není to dávno, co jsem psal příspěvek o tom, že je Microsoft Edge nedokončeným produktem. Kritizoval jsem především nemožnost synchronizace historie, i když jsem byl validně přihlášen svým Microsoft účtem. To je totiž jeden z důležitých aspektů, pokud používáte více počítačů, notebooků, mobilních zařízení.

Microsoft dodržel slovo a tuto funkcionalitu do svého prohlížeče přidal. Avšak neaktivuje se sama od sebe, nýbrž ji musíte povolit ručně. Naleznete ji v záložce Nastavení => Profily => Synchronizovat. Zde by jste měli mít zapnuto synchronizování všeho kromě položek Historie a Otevřené karty. Stačí kliknout na táhla pro aktivaci.

Microsoft Edge, povolení synchronizace historie a otevřených karet
Microsoft Edge, povolení synchronizace historie a otevřených karet

Pokud nejde, zkontrolujte verzi

Pokud táhlo nepůjde přepnou, bude zašedlé, nemáte nejnovější verzi prohlížeče. Jeho verzi a aktualizaci si můžete zkontrolovat přes tři tečky vpravo nahoře a zvolení položky Nápověda a zpětná vazba => O aplikaci Microsoft Edge. Zřejmě budete mít verzi 87, která se ve statistikách uvádí jako nejčastější. Nejnovější stabilní (oficiální build) verze má pořadové číslo 88.

Pokud vám možnost na aktualizace na verzi 88 není nabídnuta ani v tomto případě, nemáte aktuální verzi operačního systému. Je potřeba otevřít Windows Update a nainstalovat všechny doporučované balíčky.

Historie aktualizací Windows 10, verze 20H2
Historie aktualizací Windows 10, verze 20H2

Microsoft Edge verze 88 by měl být součástí doporučovaného balíčku. Případně se může doinstalovat přes kontrolu verze, jak jsem napsal výše. Z hlediska vzhledu a běžného užívání by jste neměli poznat rozdíl.

Čeká Microsoft Edge zářná budoucnost?

Dokončení synchronizace je velkým krokem k vyrovnání se již zaběhlým a užívaným prohlížečům dominujícím na internetu. Svou možná až „vnucující se“ politikou si získává své uživatele, ale pokud by nefungoval korektně, své uživatele by rychle ztrácel. To se neděje, takže je vidět, že jde správným směrem. Zajímavý je především pro ty, kteří nemají rádi politiku Google, která je založená na marketingu a poskytování co možná nejvíce dat propagačním službám.

Sám za sebe mohu říct, že Microsoft Edge nyní používám jako svůj primární prohlížeč nejen kvůli funkčnosti a rychlosti, ale také chci neustále sledovat, jak se bude vyvíjet. Jsem na to zvědavý.

Reklama

Napsat komentář

Reklama