Linux pro práci, Windows pro zábavu

Datum poslední úpravy:

Štítky: Linux | práce | Windows | zábava

V posledních několika letech pro mě byl (a stále je) Linux tím důležitým operačním systémem, ve kterém pracuji, vyhledávám informace, píši atd. Je to především proto, že i na pomalejším HW dosahuji na Linuxu vyšších rychlostí a tedy větší efektivity. Nemusí mi tam totiž neustále běžet antivir, nemusí se neustále stahovat kdovíjaké aktualizace a podobně.

Linux má své místo

linuxZdárným příkladem jsou mnoha-milionové úspory, které vznikají nasazováním Linuxu do veřejné správy států, měst a souvisejících organizací. Krátké pojednání právě o tomto naleznete na portálu DIIT. Podle mě má tento princip a postup velkou budoucnost; jsem fanda zavádění OS Linux nejen do veřejné správy či firem, ale i do domácností.

Sám dobře znám domácnosti, ve kterých je Linux tím hlavním systémem a panuje spokojenost. To je však jiná kapitola, ke které se určitě dostanu v jiném příspěvku.

Windows se stále drží

V naprosté většině domácností stále převládá operační systém Windows. Důvody jsou prosté:

  • návyk
  • Windows součástí nového PC
  • kompatibilita aplikací a her
  • má to soused, proč ne já?

microsoftBodem s největší důležitostí z vyjmenovaných je právě bod č. 1 – návyk. Pro příklad uvedu právě prodávaný Windows 8/8.1, který se těší velké nelibosti právě kvůli „velkým změnám“, které tento systém přinesl. Lidé si už od Windows 95 zvykli na nějaké rozpoložení a nehodlají ho změnit.

Druhý velký bod je samotná kompatibilita aplikací a her. To je způsobeno především vývojáři, protože pro ně nemá smysl vyvíjet něco, co je potřeba masivně prodávat, pro Linux. Tímto operačním systémem je totiž vybaveno jen několik procent celosvětové populace, ale tento počet neustále roste.

A co já?

Já sám mám a používám Windows jako jeden z hlavních OS, protože prostě potřebuji mnoho aplikací, které pod Linuxem nefungují a čas od času si chci zahrát nějakou tu hru pro odreagování. Hry jdou pod Windows skutečně lépe.

Systémy mám instalované paralelně vedle sebe, takže už jen zvážím, jakou činnost chci na počítači provádět a podle toho se rozhodnu.

Napsat komentář

Reklama