LibreOffice 6 je tu! Revoluci však nečekejme

Dnes jsem si nainstaloval nejnovější kancelářský balík LibreOffice s pořadovým číslem 6. Jedná se již o stabilní vydání, takže by s povýšením neměl být problém, byť se jedná o verzi s označením 6.0.0, tedy jedna z prvních.

LibreOffice (LO) je můj nejoblíbenější stand-alone kancelářský balík vůbec (nepočítám-li Google Dokumenty) a tak jsem vždy pln očekávání z každé nové řady. Co mi verze 6 přináší?

 

Licence a instalace

Jak už vyplývá z názvu, balík LibreOffice 6 je, stejně jako jeho předchůdci, dostupný zcela zdarma bez jakýchkoliv poplatků. Je šířen pod licencemi LGPL a MPL.

Není proto divu, že se objevuje všude tam, kde se nechtějí platit drahé licenční poplatky společnosti Microsoft.

LibreOffice 6, instalace

 

Instalační balík číta cca 261 MB a je k dispozici například na adrese LibreOffice.cz, navíc kompletně lokalizovaný v českém jazyce (celkem je LO přeložený do 110 jazyků).

 

Změn je hodně, včetně kosmetických

Na oficiálních stránkách si můžeme přečíst (v anglickém jazyce), jaké novinky na nás v LO 6 čekají, ale sám za sebe musím přiznat, že tam nevidím nic revolučního, co bych nějak masivněji využil.

Příjemná je lepší podpora práce s obrázkem v textu (otáčení), některé nové filtry a vylepšené importy/exporty.

LibreOffice Calc, import

 

Změny máme i kosmetické, lze si všimnou nového banneru při spouštění aplikace, ale tlačítka včetně rozmístění zůstala vesměs stejná. Vždyť jsme na to zvyklí, tak proč měnit něco, co dobře funguje?

 

Na firemní použití ještě ne, na osobní už ano

Každopádně bych nyní ještě nedoporučil kancelářský balík LibreOffice 6 instalovat do plného firemního použití, byť se jedná o stabilní verzi. Určitě se tam ještě bude vyskytovat X bugů, které by mohly způsobit nechtěný pád aplikace či jiné přerušení činnosti. Určitě ale budou brzy vyřešené.

Pokud však rádi zkoušíte nové věci a nejste na použití kancelářského balíku 100% závislí, hurá do nové verze.

LibreOffice 6, tabulka

 

Já osobně očekávám zvýšení stability (při práci s desítkami tisíc řádků a při provádění masivních editací mi starší LO trochu pokulhává) a zlepšení práce s formáty XML či CSV. Zde jsou stále ještě rezervy.

Každopádně držím palce a věřím, že se LibreOffice dostane mezi ještě větší masu lidí, než předchozí verze. Vždyť na základní i pokročilé kancelářské práce bohatě dostačuje a s MS Office je téměř plně kompatibilní.

Napsat komentář