Korektor: online kontrola textu a překlepů

Datum poslední úpravy:

Štítky: kontrola pravopisu | Korektor | Lingea

Máte svůj blog, nebo jen píšete na internetu do komentářů a chcete mít své texty bez zbytečných chyb a překlepů? Můžete použít některý z balíků Office, který v sobě má implementovanou kontrolu pravopisu, nebo online aplikaci Korektor, která je rychlá, jednoduchá a nepřidává zbytečné formátovací znaky. Vřele doporučuji.

 

Společnost Lingea je tvůrcem

Pokud jste někdy hledali komplexní jazykové slovníky či jazykové nástroje, určitě jste slyšeli o společnosti Lingea. Ta má za sebou spoustu tištěných i elektronických jazykových slovníků, cestovatelských průvodců a dalších jazykových výtvorů.

Jedním z nich je i nenápadná online aplikace Korektor, která je k užití zcela zdarma a nachází se na jejich subdoméně.

Korektor, online aplikace společnosti Lingea
Korektor, online aplikace společnosti Lingea

 

Kontrolujeme pravopis rychle a elegantně

Rozhraní je velice jednoduché a svižné. Pro kontrolu pravopisu stačí vložit kontrolovaný text (například obligátním Ctrl+V) z libovolného dokumentu, a následně stisknout tlačítko Kontrola pravopisu. Okamžitě se odstraní veškeré formátování (velikost písma, prázdné řádky apod.) a červeně se zvýrazní chybně napsaná slova.

Nezáleží na tom, jestli je ve slově překlep nebo prostě neexistuje v českém jazykovém slovníku. Automatickou korekturu aplikace neprovádí, budete si ji muset udělat sami.

Korektor v akci, kontrola pravopisu
Korektor v akci, kontrola pravopisu

 

Pro praktickou ukázku jsem v textu udělal 2 překlepy, oba se zobrazily červeně. Jakmile na takto chybně napsané slovo klepnu kurzorem, Korektor mi okamžitě nabídne několik variant a vysvětlení. Nejde tedy jen o primitivní zvýraznění chyby.

 

Odstranění a doplnění diakritiky

Další zajímavou funkcionalitou je odstranění a doplnění diakritiky. Použití funkce odstranění diakritiky bych viděl jako vhodné třeba v případě, když chci vložit česky psaný text do anglického systému, který česká znaménka nemá zakódována. To by své opodstatnění určitě mělo. Na výsledek se můžeme podívat na snímku níže.

Korektor v akci, odstranění diakritiky
Korektor v akci, odstranění diakritiky

 

Tady Korektor funguje skutečně dobře (není snad co zkazit). Avšak v obráceném procesu, tedy doplnění diakritiky, pohořel. A to jsem nechal naprosto stejný text bez jakékoliv změny.

No však se na výsledek podívejte sami.

Korektor v akci, doplnění diakritiky
Korektor v akci, doplnění diakritiky

 

Diakritiku sice doplnil, ale ihned mi červeně zvýraznil několik slov, které uznal za chybná, i když chybná být nemusí. Pokud hned poté stisknu tlačítko Kontrola pravopisu, červená slova chybí a text tedy vypadá v pořádku.

Problémem je skloňování a přídavná jména. Například na posledním řádku si Korektor doplnil „jí“ na místo správného „ji“. Zaměnil tedy 4. pád za 3.

 

Kde Lingea Korektor využít?

Jak vidíme, program to rozhodně není dokonalý, ale i tak své místo určitě najde.

Limit 5.000 znaků na jednu kontrolu je více než dostatečný na jakýkoliv normální příspěvek či komentář. Automaticky odstraňuje formátování, takže výstupem je vždy čistý nenaformátovaný text, který můžeme bez obav špatného zobrazení umístit na internet. Kontroluje překlepy a chyby, nabízí jejich řešení. Jednoduše si tam můžete zkontrolovat svůj pravopis online, byť v omezené míře.

 

Například když píšu takovýto příspěvek, celý text (včetně obrázků) si označím, a přes Ctrl+C Ctrl+V ho vložím ke zkontrolování. Hned mám jasno, kde a jaké překlepy jsem udělal. Příspěvek si bez okolních rušivých prvků přečtu a doladím.

Reklama

3 komentáře u „Korektor: online kontrola textu a překlepů“

  1. Jakou podporu ze strany společnosti považujete za nezbytnou, aby jste mohl/ mohla neustále zkvalitňovat svoji práci.

    Odpovědět

Napsat komentář

Reklama