Kaspersky Free: ideální zdarma antivirus pro rok 2019?

Datum poslední úpravy:

Štítky: antivir | Kapsersky Lab | Kaspersky Free | zdarma

Rok 2019 je za dveřmi a jako v letech předcházejících se budeme pohybovat na internetu plném informací, multimediálního obsahu atd., ale také plném škodlivých kódů a virů, které na naše výpočetní jednotky budou útočit a dolovat z nich informace. Nesmíme proto podceňovat antivirové zabezpečení a dobře vybírat. Pro domácí použití a zcela zdarma je nyní dostupný antivir Kaspersky Free, který bývá řadou portálů a recenzí oceňován jako jeden z nejlepších, ale zaslouží si tuto chválu?

 

Zabezpečení z Ruska

Společnost Kaspersky Lab má své sídlo v Moskvě a jedná se tedy o ruské zabezpečení. Nedělejme však žádné předsudky a závěry předem. Vždyť byla založena už v roce 1967 a stále plní svou funkci na 100 %.

Kaspersky Free
Kaspersky Free

 

Jednoduchá instalace a uvedení do činnosti

Mnou stažený instalační balíček přímo z oficiálních stránek Kaspersky čítá pouhých 2,5 MB. Jeho spuštění může vyžadovat potvrzení, zda opravdu chceme tento soubor spustit. Stačí jednoduše potvrdit.

Kaspersky Free, volba Spustit
Kaspersky Free, volba Spustit

 

Ihned po startu instalace dojde k připojení na vzdálený server, odkud začne stahování o objemu cca 150 MB, tedy celý antivirový program.

Kaspersky Free, stahování a instalace
Kaspersky Free, stahování a instalace

 

Po cca 5 minutách se instalace dokončí a Kaspersky Free začíná svou činnost coby hlídače. O jeho činnosti vypovídá přehledné okno s hlavními informacemi.

Kaspersky Free, hlavní okno
Kaspersky Free, hlavní okno

 

Registrace je potřebná, avšak praktická

První krok, který je potřeba udělat, je aktivace. Pokud již máme existující účet na Kaspersky, jednoduše se přihlásíme. Pokud ne, můžeme v klidu vytvořit účet nový. K tomu potřebujeme pouze platný e-mail a heslo. Zabere to cca 2 minutky.

Velkou výhodou je, že vám registrací vznikne soukromý online profil, který obsahuje informace o registrovaných zařízeních včetně jejich stavu, přehled vašich licencí atd. To vše zdarma.

Kaspersky, online profil
Kaspersky, online profil

 

Omezené, avšak dostatečné nastavení

Co se týká verze free, je samozřejmě ochuzená o některé funkce, které můžeme využít, ale co bychom za takovou cenu chtěli? Základní zabezpečení proti virům, malware, realtime ochranu webových přenosů apod. tu samozřejmě máme, jinak by používání celé aplikace postrádalo svůj smysl. Jednotlivé moduly starající se o bezpečnost však nemůžeme individuálně vypínat, jak se nám zlíbí. Jsou prostě defaultně zapnuté a není možné je vypnout. Pokud chceme vypnout ochranu, můžeme ji pozastavit celou.

Kaspersky Free, nastavení
Kaspersky Free, nastavení

 

Další, co nemůžeme ve free verzi dělat, je zapínat další a doplňkové nástroje. Mezi ně patří například Aktualizátor softwaru, který hlídá instalované programy, aby byly v poslední dostupné verzi, nebo Kontrola zranitelnosti, což je podaplikace, která prochází instalovaný OS a hledá potencionálně zranitelná místa.

Kaspersky Free, další nástroje
Kaspersky Free, další nástroje

 

Pro jejich využití je potřeba mít placenou verzi Kaspersky.

 

Malá spotřeba prostředků a vysoká účinnost

V porovnání s Avast Free, který jsem měl před Kaspersky Free instalovaný, je spotřeba systémových prostředků plus mínus vyrovnaná. Zdá se mi, že je na tom Kaspersky možná o něco lépe.

Každopádně mi objevil 28 objektů, z nichž se vyklubalo několik virů, které mi Avast nedokázal identifikovat. Za to dávám palec nahoru!

Kaspersky Free, výsledek kontroly
Kaspersky Free, výsledek kontroly

 

Dále mě potěšil, jak se ihned „integroval“ do poštovního klienta Mozilla Thunderbird a prověřil zabezpečení poštovních účtů. Na to může člověk lehce zapomenout.

Kaspersky Free, propojení s Mozilla Thunderbird
Kaspersky Free, propojení s Mozilla Thunderbird

 

Kaspersky Free doporučuji, já ho budu plně využívat

Rozhodnutí o tom, jaký antivir budete používat, je samozřejmě na vás. U mě to určitě bude Kaspersky Free, dokud si to nějakou svou činností nepokazí :-)

 

Celkově dávám hodnocení 4/5, protože by i ve free verzi mohl mít nějakou tu doplňkovou funkci, jako má například konkurenční Avast.

Reklama

Napsat komentář

Reklama