Jak nastavit Steam pod Linuxem, aby spouštěl Windows hry?

Datum poslední úpravy:

Štítky: hraní pod Linuxem | Linux | Manjaro | Steam

Herní platformu Steam zná bezpochyby každý PC hráč. A jako takový skoro určitě používá operační systém Windows, protože většina her je kompatibilní právě s tímto systémem. Existuje však určité procento populace, které preferuje Linux z důvodů bezpečnosti, rychlosti, přívětivosti atd. I pro ně je herní platforma Steam společnosti Valve dostupná a dokonce nabízí vlastní nástroj kompatibility, se kterým můžete spouštět Steam hry určené právě pro Windows.

Je však potřeba provést jednoduché nastavení, na které se nyní společně podíváme.

 

Linuxu se daří, avšak tržní podíl neroste

Operační systém Linux se na stolních PC stále drží v rozmezí do 10 % celkové používanosti. Kdybych napsal, že je to okolo 5 %, byl bych blíže. To však neznamená, že se mezi „linuxáky“ neobjevují hráči, byť jen příležitostní.

Statistiky používanosti operačního systému, listopad 2018
Statistiky používanosti operačního systému, listopad 2018

Tržní podíl se dle statistik (které se ale také mnohdy rozchází) nijak výrazněji nemění, spíše stagnuje. Avšak vlivem herní platformy Steam a snahou vývojářů se v posledních letech dostává na svět více her, které jsou primárně určené pro systém Windows, avšak jsou Linuxem rovněž podporované.

 

Dost omáčky, jdeme na věc

Abychom se neutopili ve statistikách a dalších myšlenkách, jdeme se podívat přímo na nastavení linuxového klienta Steam, aby podporoval Windows hry.

Otevřeme Nastavení, rozevřeme poslední záložku s názvem Steam Play a zde zatrhneme všechna 3 pole. Nástroj pro zajištění kompatibility zvolíme Proton v poslední verzi (pro mě Proton 3.7-8) a potvrdíme. Uděláme to přesně tak, jak je na snímku níže.

Steam nastavení, Steam Play
Steam nastavení, Steam Play

 

Na závěr doporučuji samotného Steam klienta restartovat, pokud se nenabídne sám.

 

Jde o kombinaci Steam a Wine

Pokud by to někoho zajímalo blíže, tato funkce je spojením emulátoru Wine a nástrojem Proton, který je vyvíjený na portálu GitHub. Zde také naleznete jeho zdrojové kódy.

Eternal Card Game, hlavní okno
Eternal Card Game, hlavní okno

 

Několik vět na závěr

Já sám se považuji za příležitostného hráče (člověk někdy musí odpočívat) a fandím operačnímu systému Linux. Na mou veškerou činnost mi dostačuje (samozřejmě se někdy najde výjimka, ale to je asi všude) a s touto funkcí u mě hodně stoupl v ceně.

Na závěr mohu už jen dodat, že používám Manjaro.

Reklama

Napsat komentář

Reklama