Jak čistit brýle? Stačí voda a mikrovlákno

Datum poslední úpravy:

Štítky: brýle

Čištění brýlí je někdy dost věda. Pokud používáme brýle každý den, měli bychom si natrénovat postup, jak brýle čistit co nejlépe, ale zároveň u toho netrávit notnou část dne. Zrak je jedním z našich nejdůležitějších smyslů a proto je potřeba, abychom o něj dbali.

Sám nosím dioptrické brýle a bez nich se skutečně neobejdu. Ale naučil jsem se, jak je rychle a efektivně čistit. Je to velice snadné.

Mastnotu je třeba čistit

Potřebujeme-li si čas od času brýle porovnat či se jich prostě jen dotkneme, musíme počítat s tím, že na ně přenášíme mastnotu prstů. Té se můžeme zbavit jednoduchým otřením brýlí o látku (například triko), ale POZOR, mělo by jít o bavlnu bez tvrdších kousků, které mohou způsobit nevratné poškrábání.

Ideální čistící látkou je jemné mikrovlákno, které bývá dodáváno k novým brýlím nebo si ho zakoupíme v optice, na internetu atd. Proti němu nemá mastnota šanci!

mikrovlákno

Co s prachem?

Další nečistotou brýlí, a velice častou, je prach a další pevné částečky. Ty jsou zvláště nepříjemné, protože je prostě máme neustále „na očích“ a když si je chceme jen tak prstem otřít, zamastíme si je.

Jednoduše můžeme brýle otřít například do trika, ale v tomto případě hrozí, že si brýle poškrábeme právě onou pevnou částečkou a to už je neopravitelné.

Mně se osvědčila metoda použití vody v kombinaci s mikrovláknem, kdy si brýle položím na pár vteřin pod proud studené vody a sklíčko prostě opláchnu. Tento proces udělám z obou stran, následně oklepu a mohu mikrovláknem otřít. Výsledek je vždy uspokojivý.

kohoutek

Ultrazvuk a chemie

Čištění ultrazvukem či chemií mnozí propagují jako nejlepší, ale to nejsou metody, které je možné dělat operativně, v případě potřeby.

Nesprávné použití chemie může vést, stejně jako poškrábání, může vést k nevratnému poškození brýlí a ultrazvuk nemá doma každá domácnost a věřte mi, že není vždy po ruce.

Napsat komentář

Reklama