LAN kabely mají označení UTP, STP, S/UTP, F/UTP atd. K tomu přidáme kategorie (5E, 6 atd.) a je jich už opravdu hodně. Víte ale, že existuje také kabel s označením FTP?
Neplést si protokol přenosu souborů s kabelem
Trochu znalý člověk si pod pojmem FTP ihned (správně) představí anglické sousloví File Transfer Protokol, což je v informatice známý protokol přenosu souborů. Avšak dnes půjde o jiný význam zkratky FTP, totiž Foiled Twisted Pair (kroucená dvojlinka zabalená do fólie). Fólie je tvořena metalickým materiálem podobným alobalu.

Svou kvalitou se řadí mezi běžně se nacházející UTP kabely (Unshielded Twisted Pair, nestíněné) určené pro vnitřní použití a STP kabely (Shielded Twisted Pair, stíněné), které mají každý pár vodičů stíněný zvlášť a jejich použití je tedy vhodné v místech s velkým množstvím elektromagnetického rušení.
FTP kabel je určený do budov
UTP kabel se hodí do domácností a ke koncovým zařízením, STP kabel se hodí do elektroinstalací a průmyslových objektů. Kam tedy umístit FTP kabel? Své místo najde například v běžných budovách, kde nedochází k intenzivnímu elektromagnetickému rušení, ale i přesto se může občas nějaké objevit.
Mnohdy je FTP kabel označován jako kabel pro venkovní použití, ale v tomto případě je potřeba dát pozor na jeho vnějšek. Pokud není vnější plášť obalen vrstvou odolnou proti slunečnímu záření a povětrnostním vlivům, obal se časem rozdrolí a odpadne. Samotná fólie je velice slabá.
Hybrid mezi UTP a STP
FTP kabel je jakýsi hybrid mezi stíněným a nestíněným, přičemž si zachovává velice nízkou cenu, která je blíže běžnému nechráněnému kabelu. V praxi se s ním ale spíše nesetkáváme především z důvodu, že ho lidé neznají. Pokud je potřeba stínění, raději technici použijí STP kabel, který je z hlediska ochrany před interferencemi lepší, ale také dražší. Mohou si tak nasadit vyšší marži.

Jelikož jsou svou charakteristikou velice podobné běžným „síťákům“, dají se bez problémů použít jako jejich náhrada. Je možné je osadit klasickými RJ-45 konektory a užívat je obvyklým způsobem. Nepoznáte rozdíl v rychlosti přenosu dat, rychlosti odezvy atd.
Cenové srovnání na závěr (UTP/FTP/STP)
Jak jsem již výše napsal, FTP kabel je z hlediska ochrany lepší než UTP a cenově vychází obdobně. Reálné ceny (včetně DPH) za klubko jsou takovéto:
- UTP 305m – 1.899 Kč (100 %),
- FTP 305m – 2.390 Kč (125 %),
- STP 305m – 3.861 Kč (200 %).
Rozdíl cen UTP a FTP kabelů činí přibližně 25 %, což není zanedbatelné, ale je to únosné. STP oproti UTP vychází přibližně 2x dražší.
Ano znam.
Mozna bych, ale rovnou doporucil lidem co se opravdu zajimaji (i laikum) si sehnat tuto publikaci:
https://www.amazon.com/Cabling-Part-LAN-Networks-Systems-ebook/dp/B00IX5Y3MU/
Naleznou tam prehledne vse o kabelazi a jasne vysvetleno. Zadna atomova veda. Vse transparentne a jasne. Nic v tom neni.
Dokonce se dozvite na co jaky kabel se dava ze sve podstaty. Proto se ty typy vyrabeji.
Existuje i druha knizka – part II, kdo se bude chtit dozvedet dalsi vyssi divci info k optice, nicmene o optice se dozvite i v prvnim dilu