FTP vs UTP: znáte rozdíly těchto kabelů?

Datum poslední úpravy:

Štítky: FTP | LAN | síťový kabel

LAN kabely mají označení UTP, STP, S/UTP, F/UTP atd. K tomu přidáme kategorie (5E, 6 atd.) a je jich už opravdu hodně. Víte ale, že existuje také kabel s označením FTP?

Neplést si protokol přenosu souborů s kabelem

Trochu znalý člověk si pod pojmem FTP ihned (správně) představí anglické sousloví File Transfer Protokol, což je v informatice známý protokol přenosu souborů. Avšak dnes půjde o jiný význam zkratky FTP, totiž Foiled Twisted Pair (kroucená dvojlinka zabalená do fólie). Fólie je tvořena metalickým materiálem podobným alobalu.

FTP Kabel
FTP kabel (Foiled Twisted Pair), zdroj: https://www.gme.cz/kabel-ftp-cat5e-4x2x0-51mm-pvc-sedy

 

Svou kvalitou se řadí mezi běžně se nacházející UTP kabely (Unshielded Twisted Pair, nestíněné) určené pro vnitřní použití a STP kabely (Shielded Twisted Pair, stíněné), které mají každý pár vodičů stíněný zvlášť a jejich použití je tedy vhodné v místech s velkým množstvím elektromagnetického rušení.

FTP kabel je určený do budov

UTP kabel se hodí do domácností a ke koncovým zařízením, STP kabel se hodí do elektroinstalací a průmyslových objektů. Kam tedy umístit FTP kabel? Své místo najde například v běžných budovách, kde nedochází k intenzivnímu elektromagnetickému rušení, ale i přesto se může občas nějaké objevit.

Mnohdy je FTP kabel označován jako kabel pro venkovní použití, ale v tomto případě je potřeba dát pozor na jeho vnějšek. Pokud není vnější plášť obalen vrstvou odolnou proti slunečnímu záření a povětrnostním vlivům, obal se časem rozdrolí a odpadne. Samotná fólie je velice slabá.

Hybrid mezi UTP a STP

FTP kabel je jakýsi hybrid mezi stíněným a nestíněným, přičemž si zachovává velice nízkou cenu, která je blíže běžnému nechráněnému kabelu. V praxi se s ním ale spíše nesetkáváme především z důvodu, že ho lidé neznají. Pokud je potřeba stínění, raději technici použijí STP kabel, který je z hlediska ochrany před interferencemi lepší, ale také dražší. Mohou si tak nasadit vyšší marži.

Barevné LAN kabely s koncovkami RJ-45
Barevné LAN kabely s koncovkami RJ-45

Jelikož jsou svou charakteristikou velice podobné běžným „síťákům“, dají se bez problémů použít jako jejich náhrada. Je možné je osadit klasickými RJ-45 konektory a užívat je obvyklým způsobem. Nepoznáte rozdíl v rychlosti přenosu dat, rychlosti odezvy atd.

Cenové srovnání na závěr (UTP/FTP/STP)

Jak jsem již výše napsal, FTP kabel je z hlediska ochrany lepší než UTP a cenově vychází obdobně. Reálné ceny (včetně DPH) za klubko jsou takovéto:

 • UTP 305m – 1.899 Kč (100 %),
 • FTP 305m – 2.390 Kč (125 %),
 • STP 305m – 3.861 Kč (200 %).

Rozdíl cen UTP a FTP kabelů činí přibližně 25 %, což není zanedbatelné, ale je to únosné. STP oproti UTP vychází přibližně 2x dražší.

Reklama

1 komentář u „FTP vs UTP: znáte rozdíly těchto kabelů?“

 1. Ano znam.

  Mozna bych, ale rovnou doporucil lidem co se opravdu zajimaji (i laikum) si sehnat tuto publikaci:

  https://www.amazon.com/Cabling-Part-LAN-Networks-Systems-ebook/dp/B00IX5Y3MU/

  Naleznou tam prehledne vse o kabelazi a jasne vysvetleno. Zadna atomova veda. Vse transparentne a jasne. Nic v tom neni.

  Dokonce se dozvite na co jaky kabel se dava ze sve podstaty. Proto se ty typy vyrabeji.

  Existuje i druha knizka – part II, kdo se bude chtit dozvedet dalsi vyssi divci info k optice, nicmene o optice se dozvite i v prvnim dilu

  Odpovědět

Napsat komentář

Reklama