Jak na obrázkový formát WebP? Pomůže IrfanView

Datum poslední úpravy:

Štítky: IrfanView | WebP

Formát WebP má na poli internetu budoucnost. Pochází z dílny Google a je na internetu čím dál častěji využíván, ale aplikace s ním mívají problémy. Pomoci nám může program IrfanView s doplňky.

Evoluce obrázkových formátů pokračuje

Obrázky na internetových stránkách bývají nejčastěji ve formátech JPG nebo PNG, případně vektorové SVG. Vesměs se jedná o formáty z 90. let minulého století (formát SVG je z roku 2001). takže se může zdát, že se v tomto případě evoluce zastavila.

Není to pravda, protože protože vznikají nové a úsporné formáty, které se však nemusí hned setkat s podporou jak ze strany internetových prohlížečů, tak ze strany programů. Příkladem je WebP formát, který vznikl v roce 2010 ve společnosti Google jako odnož open source video formátu VP8.

WebP dobývá internet

Obrazový formát WebP je určený převážně pro použití na webu a je ztrátový i bezztrátový. Obecně dosahuje lepších výsledků, než formáty PNG a JPG. To se týká poměru velikosti a kvality.

Na zahraničních internetových stránkách se s ním můžete setkat stále častěji a i na českých webech je k vidění. Já sám ho používám (i na těchto stránkách) a jsem s ním velice spokojený.

Prohlížeč obrázků defaultně WebP neumí

Prohlížeč obrázků Windows (10) si s formátem WebP poradit neumí, i když je systém plně aktualizovaný. Hojně používaný IrfanView také ne a používat komplexní nástroj GIMP na pouhé zobrazení, přeuložení nebo drobné úpravy je zbytečné.

IrfanView nemůže otevřít WebP formát
IrfanView nemůže otevřít WebP formát

Jak už snímek napovídá, je potřeba plugin umožňující otevření a práci s formátem. Pokud používáte 64 bitovou verzi (což doporučuji), stačí si stáhnout soubor s pluginy IrfanView, který mimo jiné obsahuje doplněk WEBP.DLL,.díky kterému už s formátem WebP nebude mít problém.

Stažení pluginů IrfanView
Stažení pluginů IrfanView

Po jeho tentokrát už správném znovunačtení není problém ho upravit nástroji, které IrfanView nabízí, nebo ho přeuložit do obligátního PNG (JPG nedoporučuji, protože neumí průhledné pozadí).

Reklama

1 komentář u „Jak na obrázkový formát WebP? Pomůže IrfanView“

Napsat komentář

Reklama