Firefox Quantum: budoucnost surfování po internetu?

Datum poslední úpravy:

Štítky: Firefox Quantum | internetový prohlížeč | Mozilla

Internetový prohlížeč Firefox společnosti Mozilla snad není třeba představovat. Zakořenil v mnoha zařízeních a pro některé představuje tu nejlepší volbu pro prohlížení obsahu internetu.

Firefox Quantum je tu!

Kdo poctivě aktualizuje, určitě postřehl, že dne 14.11.2017 vyšla zcela nová verze tohoto open source prohlížeče, a to pod jménem Firefox Quantum.

Dle oficiálních zpráv se má jednat o výrazně rychlejší prohlížeč, než jaký jsme doposud znali od tvůrců společnosti Mozilla. Jsou tyto informace pravdivé? Stačí nainstalovat a přesvědčit se sám.

Firefox Quantum instalace

 

Někdy je těžké přijmout změnu

Skalní příznivci prohlížeče Firefox, který s ním jdou už řadu let, nemusí být s novým pojetí spokojeni. Dokonce se objevují i odpůrci, kteří tvrdí, že toto není dobrá cesta.

Hlavním důvodem je, že se prohlížeč přiblížil svému rivalovi Google Chrome a ztratil tak na své originalitě a individualizaci, pro což byl Firefox tak oblíben.

Firefox Quantum

Ze začátku to bylo skutečně obtížné, protože spousta modulů a doplňků přestala být kompatibilní. Trvalo to, než se vše doprogramovalo a upravilo na Firefox Quantum. Tak to ale už bývá, když je většina modulů vyvíjena 3. stranou.

 

Rychlé, spolehlivé, fungují

Pokud překousnete, že se oblíbený prohlížeč Firefox vydal novým směrem, nebudete zklamaní. Doplňků je nyní dostupných více než dost, aplikace funguje velice spolehlivě (ještě jsem nezaznamenal pád, pokud si dobře vzpomínám) a co se týče rychlosti, je na tom výrazně lépe, než jeho předchůdce. Téměř vymizely problémy týkající se chyb přehrávání Java či Flash obsahu a je cítit svěží moderní pojetí.

Na druhou stranu si musíme říct, že to zrychlení není dvojnásobné, jak je avizováno, a stále je to Firefox. Narážím na některé webové služby a aplikace, které jsou optimalizovány pro Google prohlížeč lépe.

Navíc je multiplatformní, takže běží na PC i mobilních zařízeních včetně různých operačních systémů.

Firefox pro mobily

 

Určitě vyzkoušejte, nic za to nedáte

Za mě říkám ANO, Firefox Quantum stojí minimálně za vyzkoušení. Možná se v něm ukrývá váš nový miláček skrze něhož si budete užívat brouzdání po internetu plnými doušky.

Pokud se tak nestane, bolet vás to určitě nebude a třeba se k němu navrátíte později, až se stane nejoblíbenějším prohlížečem celosvětově vůbec :-)

Reklama

Napsat komentář

Reklama