Exportujeme štítky z CMS WordPress

Datum poslední úpravy:

Štítky: SEO | štítky | WordPress

Potřebujeme exportovat štítky příspěvků, ale nechceme plnit web pluginy a samotný WordPress nemá tu exportní funkci? Jde to velice snadno a rychle. Prakticky si ukážeme 2 postupy, jak takový export zvládnou během chvilky.

K čemu export štítků potřebujeme?

Štítky (tags) nejsou povinnou položkou a vlastně je ani nemusíme vyplňovat. To platí zejména u webů statického obsahu či blogů jednoho zaměření. Pokud však máme nebo plánujeme tvořit multitématický obsah, štítky se nám skutečně hodí. Je to označení příspěvku, jakých témat se obsah týká.

Nemělo by jich být moc, u každého příspěvku doporučuji maximálně 5.

Důležitý SEO efekt

Ve WordPressu má každý tag svou stránku, ve které jsou shromážděny všechny příspěvky obsahující daný štítek. Už z toho vidíme, že by tagů nemělo být moc, protože kdybychom si jedním příspěvkem vytvořili dalších X stránek, přínos by byl kontraproduktivní.

Stránky štítků (štítky) jsou důležitým faktorem pro SEO. Defaultně se jejich stránky propisují do sitemap.xml a jsou indexovatelné a procházené roboty Google, Seznam atd. U každého štítku můžeme nastavit jeho popis včetně prolinků, hezkou URL adresu atd. Součástí SEO webu tedy není jen optimalizace příspěvků a hlavních stránek.

Nastavení štítků ve WP
Nastavení štítků ve WP

Pluginy nejsou potřeba

Pro hromadný export štítků z WP je několik možností a postupů. V první řadě se nabízí  použití exportního pluginu, přičemž není potřeba mít přístup do databáze a ani žádné znalosti kódování.

Avšak tyto metodu nedoporučuji, protože čím více pluginů, tím větší šance chyby či poškození konzistence webu. Každé další rozšíření zvětšuje databázi stránek a činí web pomalejší.

Export z PHPMyAdmin

První způsob, jak z WP webu vytáhnout údaje o použitých štítcích, je jejich přímý export z databáze. Je pravda, že nejde o nejjednodušší způsob a je potřeba mít přihlašovací údaje k databázi, ale na druhou stranu jde o velice čistou možnost, jak získat seznam štítků bez jakýchkoliv modifikací, potřeby cokoliv instalovat atd. Většina mých WP stránek (včetně této) běží na WEDOSu a tam si postup prakticky ukážeme.

V první řadě je potřeba si připravit přihlašovací údaje do databáze. Ty nám přišly na e-mail, když jsme si objednávali hosting. Pomocí nich se na adrese https://pma.wedos.net/ přihlásíme do správce databáze PHPMyAdmin. Zde vybereme databázi a tabulku wp_terms. Její obsah vyexportujeme do textové podoby (například do CSV) a máme hotovo. Soubor otevřeme a štítky zkontrolujeme (bude tam i něco málo údajů, které se štítky nesouvisí).

PHPMyAdmin, export WordPress štítků z WEDOSu
PHPMyAdmin, export WordPress štítků z WEDOSu

Export z mapy stránek (sitemap.xml)

Nejjednodušší způsob, jak získat opravdu používané štítky ve své kompletní podobě, je jejich export ze souboru sitemap.xml, který by každý web měl mít. Stačí v něm najít odkaz, který ve svém názvu obsahuje slovo „tag“. Odtud si je obyčejným označením a přes notoricky známou kombinaci kláves Ctrl+C a Ctrl+V zkopírujeme například do Poznámkového bloku. Tady si přes Ctrl+H odstraníme opakující se prvky (název domény, lomítko) a je to. Zůstaly nám pouze používané štítky v čisté textové podobě (prostý text).

Sitemap.xml, seznam štítků
Sitemap.xml, seznam štítků

Štítky máme, co dál?

Soupis štítků se dá využít několika způsoby. Můžeme si tak snadno udělat přehled o obsahu webu, zkontrolovat, jestli náhodou nemáme nějaké štítky duplikátní (třeba po překlepu) a tak dále. Seznam se také hodí pro SEO nástroje typu Collabim nebo SEMOR.

Reklama

Napsat komentář

Reklama