Microsoft Edge: jak snadno vyměnit výchozí vyhledávač Bing

Datum poslední úpravy:

Štítky: Chromium | internetový prohlížeč | Microsoft Edge

Prohlížeč Microsoft Edge je svižný, uživatelsky líbivý a nenáročný na obsluhu. To však neplatí o změně jeho výchozího vyhledávače, kterým je domovský Blink. Toho se Microsoft nechce jen tak vzdát a proto tuto volbu tak trochu „zašil“, aby nebyla hned na očích.

 

Edge konečně na jádře Blink

Vypadá to, že se Microsoft konečně umoudřil. Místo svého EdgeHTML postavil svůj prohlížeč Edge na jádře Blink, na kterém běží například celosvětově nejpoužívanější prohlížeč Google Chrome. Jádro Blink má výhodu, že je podporováno pro mnoho operačních systémů (Windows, macOS, Android, Linux atd.), avšak EdgeHTML je vyhrazeno pouze pro OS Windows. Na ostatních systémech běží jen jako emulace a navíc má uzavřený zdrojový kód.

Engine Windows macOS iOS Android Linux BSD
WebKit Yes Yes Yes Yes Yes Yes
Blink[8] Yes Yes No Yes Yes Yes
EdgeHTML Yes No No No No No
Gecko Yes Yes No Yes Yes Yes
Servo[9] Yes Yes No Yes Yes ?
Goanna[10] Yes Yes No No Yes Yes
NetSurf[11] Yes Yes No No Yes Yes

zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_browser_engines

 

Měníme vyhledávač z Bing na cokoliv jiného

Díky tomu získal prohlížeč Edge své neoficiální pojmenování Edge Chromium. Avšak stále se jedná o Microsoft produkt, který má svůj celosvětový vyhledávač Bing. Je tedy jasné, že je v Edge Chromium nastavený jako výchozí. Každý váš dotaz v adresním řádku bude automaticky zpracovávat Bing.

Obvykle stačilo vstoupit do nastavení a svůj výchozí vyhledávač ihned změnit, ale v tomto případě to není tak snadné. Chápu, že Microsoft nechce, aby první, co lidé udělají, byla změna Bing na Google. Pokud ale tuto změnu chceme, stačí přes tři tečky v pravém horním rohu přejít do Nastavení.

Edge Chromium, Nastavení
Edge Chromium, Nastavení

 

Zde zvolíme druhou záložku Ochrana osobních údajů a služby. Sjedeme až úplně dolů na položku Panel Adresa. Tady konečně můžeme přepnout preferovaný vyhledávací web, případně přidat další neuvedený. Toto nastavení se týká i vyhledávání v anonymním režimu InPrivate.

Edge Chromium, Změna Vyhledávacího Webu
Edge Chromium, Změna Vyhledávacího Webu

 

V prohlížeči Edge Chromium jako doma

Pokud jste zvyklí na prohlížeče založené na Chromium projektu, teď už by jste tu mohli být jako doma. Samozřejmě musí Edge ujít ještě dalekou cestu, ale základ je vybudovaný, takže teď záleží na jeho dalších krocích.

Osobně si myslím, že má naději být celosvětově 2. nejpoužívanějším prohlížečem. Hned po Google Chrome.

Reklama

10 komentářů u „Microsoft Edge: jak snadno vyměnit výchozí vyhledávač Bing“

 1. Dotaz. Lze nějak vyměnit výchozí nastavení na nové kartě prohlížeče – konkrétně pole vyhledávání, které nejde ani ve vlastním nastavení vypnout a je tam stále bing, i když v adresním řádku Google. Takže dotaz – lze tam změnit vyhledávač a nebo zcela odstranit „vyhledávání“ ? Děkuji.

  Odpovědět
  • Dobrý večer,

   přímo do adresního řádku Edge bych zkusil zadat tento výraz: edge://settings/searchEngines

   Vyhledávač Google (nebo jiný Vámi preferovaný) by měl být s přízviskem „(výchozí)“ a vyznačen tučným písmem.
   Pokud tomu tak není, bude potřeba se vrátit sem: edge://settings/search a změnit „Vyhledávací web používaný na panelu Adresa“ na požadovaný.

   Pokud je to zde správně, ale stejně to nefunguje, tak změnit výchozí vyhledávací službu na jakoukoliv jinou, restartovat prohlížeč a opět nastavit tu svou. Po nastavení vždy pár okamžiků počkat a restartovat prohlížeč.

   Odpovědět
   • tím se změní hledání v panelu adresa, ale ne ve vyhledávacím poli na úvodní stránce. Ta hledá dál v Bing.

    Odpovědět
 2. Mě to funguje – automaticky naběhne Google na můj požadavek hledání do adresního řádku webu. Moc děkuji pan Král. Měl jsem tam dokonce 2X možnost Google, nadbytečný jsem vymazal a zbylé odebratelné také. Bing, Seznam, Yahoo! , DuckDuckGo nešly odebrat a Bing je stále na prvním místě. Nevadí to a nebrání to použít Google jako výchozí .
  Vyhledavač Google je nesrovnatelně lepší než Bingo.
  Asi bych na to nepřišel – mockrát děkuji . Tony

  Odpovědět

Napsat komentář

Reklama