Disenchantment jako Simpsonovi ve fantasy? Potenciál tam je

Datum poslední úpravy:

Štítky: Disenchantment | Matt Groening | seriál | Simpsonovi

Jak by asi vypadal seriál Simpsonovi, kdyby se děj přesunul do světa elfů, trpaslíků, obrů, démonů atd.? O něco takového se pokusil Matt Groening, tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi či Futurama. V letošním roce 2018 tak byl odstartován animovaný seriál Disenchantment. Má však „sílu“ postavit se po boku již zmíněných velikánů?

Méně postav, delší příběhy

Zatímco Simponovi mají stopáž něco málo přes 20 minut, příběhy série Disenchantment (přeloženo jako Rozčarování) přidávají dalších 10 minut a vzniká tak více prostoru pro rozvinutí samotné dějové linie i situační komiky.

Na druhou stranu ubývá počet dílů (první i druhá série mají po 10 dílech) a v základu se zde objevují pouze 3 ústřední postavy:

  • princezna Bean,
  • elf Elfo,
  • démon Luci.
Disenchantment
seriál Disenchantment

Naštěstí zde naši „hrdinové“ nejsou sami a konfrontují se s nesčetným zástupem vedlejších postav, které dovytváří celý svět plný odvážných rytířů, tupých obrů, veselých elfů a různotvárných monster.

Humor obdobný, přesto však baví

Jednou velkou změnou je posunutí věkové hranice přístupnosti. Vynechám-li speciální hororové díly Simpsonových, dají se vesměs všechny díly zkousnout velmi mladým publikem. Sám Netflix, který je producentem právě popisovaného seriálu, uvádí přístupnost 13 let a výše.

Co se týká vtipnosti a parodizace, Disenchantment kráčí v kolejích svých „žlutých předků“. Dokážete si například hned v prvním dílu všimnout easter eggu na seriál Hra o trůny?

Disenchantment, posezení
seriál Disenchantment, posezení s princeznou Bean

Vesměs vše ostatní spadá do situační komiky podobné seriálům Simpsonovi či Futurama, které naštěstí stále není dost. O zábavu je tedy postaráno.

Disenchantment je seriál s příběhem na pokračování

Kdo nezná Simpsonovi (nebo je zná jen okrajově), pro něj může být seriál Disenchantment originální a velice koukatelný. Kdo seriálem „žlutých postav“ už prošel, může se mu tato série zdát krokem vzad. Ale těžko se dá soudit kniha podle obalu a předmluvy, že?

Po 4. sériích je jasné, že se nejedná o seriál, u kterého by bylo možné si pustit namátko nějaký díl a užít si vtipy a jeho děj. Vedlejší postavy přibývají, děj se zamotává a jen těžko budete chápat souvislosti, pokud neuvidíte díly předcházející. Rozčarování se tak stává komplexnějším dílem s vnitřním příběhem, který doporučuji.

Reklama

Napsat komentář

Reklama