Další byrokracie? Kontrolní hlášení jsou tu

Datum poslední úpravy:

Štítky: dph | Kontrolní hlášení

kontrolní hlášení
kontrolní hlášení

Dnes jsem byl v krátkosti obeznámen s dalším byrokratickým počinem, totiž s kontrolním hlášením pro plátce DPH. A pokud si někdo myslí, že je na toto ještě dost času, mýlí se. Začne to už v lednu roku 2016!

Princip kontrolních hlášení zůstává obdobný, jako tomu nyní je u klasických přiznání z DPH. Ty konec konců zůstávají i nadále, takže se skutečně nejedná o žádnou úlevu či změnu. Pokud se navíc podíváme přímo do vzorového formuláře, ne každý z něho bude hned moudrý.

Dostupný informační leták sice vypadá hezky a všechny informace jsou jasně srozumitelné, ale proč ta práce navíc? Veřejná správa potřebuje nabrat zaměstnance a tak vymýšlí nové pracovní pozice? Připadá mi to tak …

Čtvrtletně nebo měsíčně

Základním faktem je, že se bude kontrolní hlášení podávat stejně jako přiznání k DPH; tzn. měsíčně nebo čtvrtletně.

Zatímco právnické osoby mají jasno (vždy měsíčně), fyzické osoby to budou mít buď čtvrtletně nebo měsíčně, podle toho, jak podávají svá přiznání k DPH.

Termíny pro podání zůstávají stejné, do 25. dne následujícího měsíce.

Pouze elektronicky, bez výjimek

Novinkou roku 2016 je rovněž podávání výhradně elektronickou formou! Týká se to nejen kontrolních hlášení, ale rovněž i klasických přiznání k dani z přidané hodnoty (DPH).

Bez výpočetní techniky se už prostě neobejdeme. Je to ale dobře?

Co dodat?

Kontrolní hlášení jsou jen dalším byrokratickým počinem, který zbytečně zatíží daňové poplatníky; vzniká z nás administrativní národ? Opravdu z toho nemám dobrý pocit.

Reklama

Napsat komentář

Reklama