Co mám rád na Windows 10?

Datum poslední úpravy:

Štítky: Microsoft | operační systém | Windows 10

Operační systém Windows 10 je tím posledním z dílny společnosti Microsoft a máme ho tu už od roku 2015. Za tu dobu si získal spoustu příznivců, ale i odpůrců, kteří na něj nadávají, v negativním kontextu o něm píši v diskuzních fórech a všelijak ho haní. Já ho nejprve získal bezplatným upgradem z Windows 7 a docela si na něj zvykl. Proč ho mám, používám a co na něm mám rád? To se pokusím vsunout do tohoto příspěvku.

Něco málo z historie

Na začátek bych alespoň vložil odkaz na portál Wikipedia, kde naleznete některá historická fakta tohoto OS. Beztak bych opisoval odtud a jestli máte doma PC či notebook, s Windows 10 jste se již zřejmě setkali. Ať už v pozitivním nebo negativním kontextu.

Windows 10 a jeho přínos pro mě

Rozhodně jsem nebyl tím „fanatikem“, který musel mít nový operační systém ihned po jeho vydání. Na předchozím jsem byl hodně dlouho, vlastně skoro až do okamžiku vyhlášeného ukončení bezplatného upgrade. Doufal jsem, že bude vychytána většina much a chyb, které by s sebou nový Windows mohl přinést. Přeci jen jsem měl PC z roku 2009 a nechtěl riskovat jeho nefunkčnost.

První výhodou, kterou tak nějak stále oceňuji, je HW podpora, především síťových karet. Připojení k internetu je důležité z hlediska aktivací, instalací SW, aktualizací atd.

Opravdu mě nebavilo, když jsem přeinstalovával PC a neměl jsem k dispozici instalační médium od LAN karty, kterou systém nebyl schopen detekovat a sám nainstalovat.

Síťová karta TG-3468
Síťová karta TG-3468

Druhou výhodou, kterou také oceňuji, je automatická aktivace OS po přeinstalování. Licenční štítek sice bývá na krabici nalepený, ale nemusím nic opisovat, riskovat překlep a celkově je to pro mě pohodlné.

Třetí výhodou je, že je to aktuálně podporovaný systém. V duchu tak mám alespoň ten pocit, že když budu potřebovat nový antivir, multimediální software, kancelářský balík či jiný produkční nástroj, na aktuální platformě by to mělo fungovat.

Není to sice pravidlem, ale myslím si, že pro to víc udělat nemohu. Kromě výměny HW samozřejmě :-)

Windows 10 oficiální pozadí

Budoucí vývoj? Spíše herní platforma

Současným trendem, kterému také fandím, je rozvoj a užívání open-source nástrojů, tedy s otevřeným zdrojovým kódem. To Windows 10 určitě není a asi nikdy nebude (proč by, když je to tak výnosný počin).

Tím pádem nemusím striktně používat výtvor společnosti Microsoft, protože používám jen minimum „Windows only“ aplikací. Takovýto systém se u mě stává spíše herní platformou, byť jich Steam dokáže rozběhat už teď hodně. O tom jsem už psal v jiném příspěvku.

Jaké máte s Windows 10 zkušenosti vy? Co se vám na něm líbí/nelíbí?

Napsat komentář

Reklama